Start › Stockholms län › Lidingö
CINQ Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 080 | 567 | 1 180 | 500 | 500 | 477 | 284 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 080 | 567 | 1 180 | 500 | 500 | 477 | 284 |
| Rörelsekostnader | 2 265 | 3 329 | 3 903 | 3 059 | 1 944 | 1 757 | 903 |
| Övriga externa kostnader | 1 622 | 2 525 | 2 475 | 1 701 | 869 | 1 007 | 590 |
| Personalkostnader | 294 | 376 | 466 | 184 | 312 | 120 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 337 | 412 | 682 | 921 | 763 | 629 | 312 |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | 17 | 281 | 253 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 185 | −2 762 | −2 723 | −2 559 | −1 444 | −1 279 | −619 |
| Finansiella poster | 2 367 | 4 986 | 6 021 | 25 389 | 2 642 | 4 062 | 11 281 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 5 078 | 7 922 | 8 033 | 26 253 | 3 090 | 4 208 | 11 292 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 9 | 30 | 7 | 7 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 192 | 622 | – | 0 | 71 | −95 | −65 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 520 | 2 317 | 2 022 | 893 | 384 | 247 | 76 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 182 | 2 223 | 3 298 | 22 831 | 1 197 | 2 783 | 10 662 |
| Resultat före skatt | 1 182 | 2 223 | 3 298 | 22 831 | 1 197 | 2 783 | 10 662 |
| Årets resultat | 1 182 | 2 223 | 3 298 | 22 831 | 1 197 | 2 783 | 10 662 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 102 412 | 102 642 | 102 518 | 101 602 | 50 883 | 46 157 | 38 389 |
| Anläggningstillgångar | 101 356 | 101 322 | 99 827 | 93 460 | 50 484 | 44 554 | 37 754 |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 376 | 31 559 | 31 971 | 35 016 | 34 063 | 33 667 | 30 706 |
| Byggnader och mark | 31 246 | 31 559 | 31 872 | 32 185 | 32 499 | 32 379 | 29 072 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 130 | 0 | 98 | 2 831 | 1 564 | 1 288 | 1 634 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 980 | 69 763 | 67 856 | 58 444 | 16 422 | 10 887 | 7 048 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 38 651 | 32 953 | 32 172 | 27 260 | 15 291 | 10 886 | 6 556 |
| Andra långfristiga fordringar | 31 329 | 36 809 | 35 684 | 31 184 | 1 131 | 2 | 491 |
| Omsättningstillgångar | 1 055 | 1 320 | 2 692 | 8 142 | 398 | 1 603 | 635 |
| Kortfristiga fordringar | 871 | 230 | 60 | 2 360 | 169 | 93 | 0 |
| Övriga fordringar | 378 | 205 | 60 | 2 360 | 169 | 93 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 85 | 25 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 184 | 1 090 | 2 632 | 5 782 | 229 | 1 510 | 635 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 102 412 | 102 642 | 102 518 | 101 602 | 50 883 | 46 157 | 38 389 |
| Eget kapital | 63 106 | 63 354 | 64 155 | 62 857 | 25 214 | 25 682 | 23 076 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 63 056 | 63 304 | 64 105 | 62 807 | 25 164 | 25 632 | 23 026 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 61 874 | 61 081 | 60 807 | 39 976 | 23 966 | 23 026 | 12 364 |
| Årets resultat | 1 182 | 2 223 | 3 298 | 22 831 | 1 197 | 2 783 | 10 662 |
| Långfristiga skulder | 37 798 | 37 538 | 38 318 | 38 708 | 24 724 | 19 648 | 14 797 |
| Skulder till kreditinstitut | 37 148 | 37 538 | 38 318 | 38 708 | 21 124 | 19 648 | 14 797 |
| Övriga skulder | 650 | – | – | 0 | 3 600 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 508 | 1 750 | 46 | 38 | 946 | 827 | 516 |
| Skulder till kreditinstitut | 390 | 390 | – | 0 | 914 | 630 | 513 |
| Leverantörsskulder | 29 | 513 | 27 | 1 | 0 | 174 | 0 |
| Skatteskulder | 20 | 1 | −9 | 9 | 17 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 1 041 | 9 | 13 | 13 | 14 | 14 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | 838 | 15 | 15 | – | – | – |
| Ställda säkerheter | 39 000 | 39 000 | 39 000 | 39 000 | 20 470 | 20 434 | 15 228 |
| Fastighetsinteckningar | 39 000 | 39 000 | 39 000 | 39 000 | 19 203 | 19 500 | 14 000 |
| Äganderättsförbehåll | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 267 | 934 | 1 228 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 818 | 1 430 | – | – | 188 | 184 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 25 164 | 25 632 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 15 000 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 400 | 36 880 | 35 754 | 31 254 | 1 202 | 2 | 586 | 912 |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 480 | 3 374 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 71 | 71 | 71 | 71 | 71 | 0 | 95 | 159 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 71 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 405 | 33 576 | 32 172 | 27 260 | 15 291 | 10 886 | 6 556 | 4 173 |
| Årets inköp | 6 890 | 1 403 | 4 912 | 11 969 | 4 539 | 5 525 | 1 064 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 60 | – | – | 0 | 134 | 1 196 | −1 319 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 754 | 622 | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 1 132 | 622 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 1 403 | 4 912 | 11 969 | 4 539 | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 171 | 33 171 | 33 171 | 33 171 | 33 171 | 32 743 | 29 190 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 428 | 3 553 | 29 190 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 925 | 1 612 | 1 299 | 986 | 673 | 364 | 118 |
| Årets avskrivningar | 313 | 313 | 313 | 313 | 309 | 247 | 118 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 652 | 497 | 497 | 3 639 | 2 663 | 1 932 | 1 895 | 1 672 |
| Årets inköp | 154 | – | – | 2 641 | 731 | 37 | 1 133 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 3 141 | 1 666 | – | – | 910 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 521 | 497 | 399 | 808 | 1 099 | 644 | 261 | 181 |
| Årets avskrivningar | 24 | 98 | 99 | 608 | 455 | 383 | 195 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 509 | – | – | – | 115 | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖVDINGEVÄGEN 4, 181 62 LIDINGÖ
- Registrerat
- 2015-02-27
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva investeringsverksamhet inom fastigheter och värdepapper och därtill förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 657-4396
- Cinq Invest AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Stockhom registrerades 2015-02-27. Bolaget bedriver investeringsverksamhet inom fastigheter och värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.