Siegel Ohboy AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 12 057 | 11 485 | 11 180 | 9 713 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 11 825 | 11 242 | 10 737 | 9 713 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 233 | 243 | 443 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 026 | 7 087 | 7 404 | 7 333 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 625 | 2 537 | 3 677 | 3 961 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 025 | 925 | 355 | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 375 | 3 377 | 3 372 | 3 372 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 248 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 5 031 | 4 398 | 3 776 | 2 380 | – | – | – |
| Finansiella poster | −4 683 | −7 722 | −6 573 | −2 101 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 7 | 16 | 21 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 683 | 7 779 | 6 589 | 2 122 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 349 | −3 324 | −2 797 | 279 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 311 | −4 688 | −4 191 | −3 293 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 312 | 309 | 307 | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | 5 000 | 4 500 | 3 600 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 326 | −8 013 | −6 988 | −3 014 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −79 | 78 | −79 | −79 | – | – | – |
| Årets resultat | −3 247 | −7 935 | −6 909 | −2 935 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 143 533 | 145 919 | 149 070 | 149 389 | 163 994 | 164 130 | 164 528 |
| Anläggningstillgångar | 141 954 | 143 705 | 146 778 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 124 064 | 127 439 | 130 620 | – | – | – | – |
| Byggnader och mark | 124 064 | 127 439 | 130 620 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 890 | 16 265 | 16 157 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 17 263 | 15 638 | 15 288 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 628 | 628 | 870 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 579 | 2 214 | 2 292 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 896 | 1 125 | 650 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 19 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 23 | 11 | 300 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 51 | 26 | 13 | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 633 | 900 | 119 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | 1 090 | 1 642 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 143 533 | 145 919 | 149 070 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 2 983 | 3 020 | 2 954 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 933 | 2 970 | 2 904 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 6 180 | 10 904 | 9 814 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −3 247 | −7 935 | −6 909 | – | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 469 | 780 | 1 091 | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 780 | 1 091 | – | – | – | – |
| Avsättningar | 4 465 | 4 544 | 4 622 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 132 000 | 134 000 | 135 907 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 132 000 | 134 000 | 135 907 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 616 | 3 576 | 4 495 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 2 000 | 2 000 | 1 398 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 274 | 187 | 345 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 48 | 32 | 966 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 244 | 196 | 139 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 050 | 1 162 | 1 648 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | 139 750 | – | – | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 3 210 | 8 000 | 7 000 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Klippern 4 i Malmö stad med huset Ohboy som är ett flerbostadshus med 55 st hyreslägenheter samt ett lägenhetshotell med 32 hotellägenheter. Hotellverksamheten bedrivs i bolagets systerbolag Cykelhotell Malmö AB
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Siegel Ohboy AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Siegel Ohboy ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Siegel Ohboy AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Klippern 4 i Malmö stad med huset Ohboy som är ett flerbostadshus med 55 st hyreslägenheter samt ett lägenhetshotell med 32 hotellägenheter. Hotellverksamheten bedrivs i bolagets systerbolag Cykelhotell Malmö AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Siegel Ohboy AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Siegel Ohboy ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Siegel Ohboy AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Klippern 4 i Malmö stad med huset Ohboy som är ett flerbostadshus med 55 st hyreslägenheter samt ett lägenhetshotell med 32 hotellägenheter. Hotellverksamheten bedrivs i bolagets systerbolag Cykelhotell Malmö AB.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Siegel Ohboy AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Siegel Ohboy ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Siegel Ohboy AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Försäljningar och utrangeringar | 628 | 870 | −870 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 153 638 | 153 638 | 153 487 | 153 487 | 153 487 | 153 487 |
| Årets inköp | 0 | 445 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 294 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 574 | 26 199 | 22 867 | 19 495 | 19 495 | 16 123 |
| Årets avskrivningar | 3 375 | 3 377 | 3 372 | – | 3 372 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 45 | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 263 | 15 638 | 15 288 | 12 388 | 12 388 | 16 838 |
| Årets inköp | 1 625 | 350 | 2 900 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | – | 4 450 | – |
Om bolaget
- Adress
- SPÅRVÄGEN 19, 212 51 MALMÖ
- Registrerat
- 2014-11-21
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5149-7659
- Siegel Ohboy AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Malmö
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Siegel Group AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Siegel Group AB; Organisationsnummer=556988-3399; ForetagetsSate=Malmö
-
Siegel Group AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Siegel Group AB; Organisationsnummer=556988-3399; ForetagetsSate=Malmö