WB Fastigheter Syd AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 974 | 756 | 553 | 3 792 | 1 292 | 1 588 | 2 242 | 1 018 |
| Nettoomsättning | 874 | 731 | 553 | 707 | 1 275 | 1 548 | 2 233 | 1 018 |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 25 | 0 | 3 085 | 17 | 40 | 9 | 0 |
| Rörelsekostnader | 849 | 653 | 659 | 1 278 | 1 231 | 1 684 | 2 292 | 676 |
| Handelsvaror | 476 | 61 | 0 | 293 | 84 | 262 | 655 | 122 |
| Övriga externa kostnader | 287 | 503 | 459 | 597 | 900 | 1 008 | 1 137 | 380 |
| Personalkostnader | 19 | 18 | 115 | 330 | 201 | 318 | 386 | 122 |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 72 | 84 | 59 | 46 | 96 | 114 | 53 |
| Rörelseresultat | 125 | 103 | −106 | 2 514 | 60 | −96 | −50 | 342 |
| Finansiella poster | 1 | −3 | 21 | −4 | −4 | −5 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 11 | 21 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 15 | 0 | 4 | 4 | 5 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | 100 | −85 | 2 510 | 56 | −101 | −52 | 342 |
| Bokslutsdispositioner | −52 | 74 | 252 | −680 | −15 | 99 | 53 | −158 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −27 | 47 | 224 | −610 | −14 | 63 | 0 | −63 |
| Förändring av överavskrivningar | −26 | 28 | 27 | −70 | −1 | 36 | 53 | −95 |
| Resultat före skatt | 74 | 174 | 166 | 1 830 | 41 | −2 | 1 | 184 |
| Skatt på årets resultat | 17 | 41 | 37 | 377 | 9 | 0 | 0 | 41 |
| Årets resultat | 57 | 133 | 130 | 1 453 | 33 | −2 | 1 | 143 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 445 | 2 454 | 2 782 | 3 933 | 917 | 729 | 852 | 968 |
| Anläggningstillgångar | 1 919 | 1 768 | 1 400 | 1 226 | 333 | 542 | 679 | 672 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 239 | 1 248 | 1 320 | 1 226 | 333 | 542 | 679 | 672 |
| Byggnader och mark | 937 | 937 | 937 | 937 | 232 | 243 | 225 | 236 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 94 | 149 | 204 | 259 | 29 | 206 | 342 | 346 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 8 | 30 | 73 | 92 | 111 | 90 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 208 | 162 | 171 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 680 | 520 | 80 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 680 | 520 | 80 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 526 | 686 | 1 383 | 2 707 | 584 | 187 | 173 | 296 |
| Kortfristiga fordringar | 401 | 79 | 93 | 159 | 177 | 187 | 173 | 93 |
| Kundfordringar | 157 | 25 | 0 | 64 | 138 | 92 | 153 | 70 |
| Fordringar hos koncernföretag | 193 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 45 | 0 | 64 | 76 | 33 | 9 | 15 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 53 | 29 | 18 | 6 | 86 | 5 | 23 |
| Kassa och bank | 125 | 608 | 1 289 | 2 548 | 407 | – | 0 | 203 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 445 | 2 454 | 2 782 | 3 933 | 917 | 729 | 852 | 968 |
| Eget kapital | 1 881 | 1 937 | 1 924 | 1 884 | 431 | 398 | 400 | 520 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 831 | 1 887 | 1 874 | 1 834 | 381 | 348 | 350 | 470 |
| Balanserat resultat | 1 774 | 1 754 | 1 744 | 381 | 348 | 350 | 350 | 327 |
| Årets resultat | 57 | 133 | 130 | 1 453 | 33 | −2 | 1 | 143 |
| Obeskattade reserver | 449 | 397 | 471 | 723 | 43 | 28 | 127 | 179 |
| Periodiseringsfonder | 380 | 353 | 399 | 624 | 14 | 0 | 63 | 63 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 70 | 44 | 72 | 99 | 29 | 28 | 64 | 117 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 100 | 103 | 104 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 53 | 104 | 0 |
| Skulder till intresseföretag | – | – | – | 0 | 100 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 115 | 120 | 387 | 1 326 | 343 | 200 | 220 | 269 |
| Leverantörsskulder | 49 | 68 | 31 | 13 | 190 | 149 | 101 | 122 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 324 | 335 | 0 | −42 | 0 | 58 |
| Övriga skulder | 58 | 32 | 2 | 951 | 148 | 88 | 105 | 68 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 18 | 31 | 27 | 5 | 5 | 14 | 21 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 113 | 120 | 90 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 381 | 348 | 350 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har minskat på grund av lägre arbetsinsats. Samtidigt har de övriga rörelseintäkter ökat på grund av försäljning av fastighet och inventarier.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av Covid-19 och dess effekter på samhället så råder viss osäkerhet kring den framtida utvecklingen. Företaget följer löpande utvecklingen i syfte att uppskatta eventuella effekter på dess verksamhet och finansiella ställning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av Covid-19 och dess effekter på samhället så råder viss osäkerhet kring den framtida utvecklingen. Företaget följer löpande utvecklingen i syfte att uppskatta eventuella effekter på dess verksamhet och finansiella ställning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 680 | 520 | 80 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 160 | 440 | 80 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 937 | 937 | 937 | 937 | 298 | 298 | 268 | 268 | 268 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 937 | 0 | 29 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 298 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 54 | 43 | 33 | 22 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 12 | 11 | 11 | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 66 | 66 | – | – | – | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 235 | 178 | 178 | 0 |
| Årets inköp | 57 | 0 | 178 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 16 | 7 | 0 |
| Årets avskrivningar | 11 | 9 | 7 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 40 | 135 | 135 | 135 | 135 | 135 | 95 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 95 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 40 | 95 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 40 | 127 | 105 | 62 | 43 | 24 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 8 | 22 | 43 | 19 | 19 | 19 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 40 | 95 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 275 | 275 | 275 | 275 | 73 | 328 | 491 | 411 | 163 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 275 | 0 | 0 | 80 | 248 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 73 | 255 | 163 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 181 | 126 | 71 | 16 | 45 | 122 | 149 | 65 | 27 |
| Årets avskrivningar | 55 | 55 | 55 | 16 | 15 | 66 | 84 | 37 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 45 | 92 | 92 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TÄTÖRTSVÄGEN 11, 263 95 FARHULT
- Registrerat
- 2013-08-26
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall köpa, sälja och utveckla mark och fastigheter, bolaget kommer även att bedriva fastighetsförvaltning och fastighetsunderhåll. Bolaget kommer att handla med värdepapper.
Bankgironummer
- 508-3118
- WB Fastigheter Syd AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Farhult
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Farhult .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolagets samtliga aktier har förvärvats av Wilhelmssons Holding i Laholm AB
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.