Start › Stockholms län › Sundbyberg
Oasi AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 007 | 925 | 196 | 3 | 4 | 1 532 | 801 |
| Nettoomsättning | 1 007 | 925 | 196 | 3 | 4 | 1 532 | 715 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 86 |
| Rörelsekostnader | 1 335 | 590 | 19 | 40 | 56 | 792 | 988 |
| Råvaror och förnödenheter | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 69 | 19 | 40 | 53 | 140 | 247 |
| Personalkostnader | 1 221 | 517 | – | 0 | 3 | 652 | 741 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −328 | 335 | 177 | −37 | −52 | 740 | −187 |
| Finansiella poster | 375 | −1 678 | −190 | −115 | −194 | −70 | −32 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −518 | – | – | – | 0 | −49 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −379 | 1 158 | 190 | 115 | 193 | 70 | −17 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 47 | −1 343 | −12 | −152 | −246 | 670 | −219 |
| Resultat före skatt | 47 | −1 343 | −12 | −152 | −246 | 670 | −219 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 18 | – | 0 | 129 | 0 |
| Årets resultat | 47 | −1 343 | −31 | −152 | −246 | 541 | −219 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 831 | 881 | 2 125 | 2 089 | 2 371 | 3 039 | 3 155 |
| Anläggningstillgångar | 545 | 49 | 1 828 | 2 017 | 2 107 | 2 276 | 2 225 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 545 | 49 | 1 828 | 2 017 | 2 107 | 2 276 | 2 225 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 545 | 49 | 1 828 | 2 017 | 2 107 | 2 276 | 2 225 |
| Omsättningstillgångar | 287 | 832 | 297 | 72 | 263 | 763 | 929 |
| Kortfristiga fordringar | 157 | 126 | 0 | 0 | 13 | 60 | 283 |
| Kundfordringar | 125 | 125 | – | – | – | 0 | 39 |
| Övriga fordringar | 18 | 1 | 0 | 0 | 13 | 60 | 243 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 130 | 707 | 297 | 72 | 251 | 703 | 647 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 831 | 881 | 2 125 | 2 089 | 2 371 | 3 039 | 3 155 |
| Eget kapital | 673 | 626 | 1 969 | 2 000 | 2 282 | 2 903 | 2 811 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 623 | 576 | 1 919 | 1 950 | 2 232 | 2 853 | 2 761 |
| Balanserat resultat | 576 | 1 919 | 1 950 | 2 102 | 2 478 | 2 311 | 2 980 |
| Årets resultat | 47 | −1 343 | −31 | −152 | −246 | 541 | −219 |
| Kortfristiga skulder | 158 | 255 | 155 | 90 | 89 | 136 | 343 |
| Leverantörsskulder | 11 | 24 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 18 | 18 | – | 0 | 16 | 16 |
| Övriga skulder | 147 | 213 | 128 | 81 | 80 | 96 | 172 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 9 | 9 | 9 | 24 | 155 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 100 | – | – | 130 | 375 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 950 | 2 232 | 2 853 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget fått in fler förfrågningar och samtidigt haft möjligheten att arbete som konsult.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i jämförelse med föregående år beroende på att bolaget endast haft en begränsad verksamhet under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av tillkommande uppdrag under första halvåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 335 | 2 163 | 2 771 | 2 771 | 2 746 | 2 721 | 2 601 | 2 650 |
| Årets inköp | 175 | 9 | – | 25 | 25 | 120 | 165 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 630 | – | – | – | – | 215 | – |
| Omklassificeringar | – | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 791 | 2 115 | 943 | 754 | 638 | 445 | 375 | 393 |
| Årets nedskrivningar | – | 1 171 | 190 | 115 | 193 | 70 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EGNAHEMSVÄGEN 26, 174 46 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2013-08-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva management consulting till industriella bolag, styrelsearbete, rättsutredningar och utlåtanden samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 412-4236
- Oasi AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva management consulting till industriella bolag, styrelsearbete, rättsutredningar och utlåtanden samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.