1(7)
| Årsredovisning |
Oasi AB |
556939-3837 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2022-05-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver management consulting till industriella bolag, styrelsearbete m m.
Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
| Nettoomsättning
|
4
|
1 532
|
715
|
1 417
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-246
|
670
|
-219
|
39
|
| Soliditet %
|
96
|
96
|
89
|
85
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i jämförelse med föregående år beroende på att bolaget endast haft en
begränsad verksamhet under räkenskapsåret.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
2 311 456
|
541 179
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-375 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
541 179
|
-541 179
|
| - Årets resultat |
|
|
-245 969
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
2 477 635
|
-245 969
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 477 635
|
| Årets resultat |
-245 969
|
| Summa |
2 231 666
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
130 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 101 666
|
| Summa |
2 231 666
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
|
Not2Medelantalet anställda
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2021-12-31
|
2020-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
2 720 926
|
2 600 538
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
24 964
|
120 388
|
| Utgående anskaffningsvärden |
2 745 890
|
2 720 926
|
|
| Ingående nedskrivningar |
-445 026
|
-375 211
|
| Förändringar av nedskrivningar |
| Årets nedskrivningar |
-193 379
|
-69 815
|
| Utgående nedskrivningar |
-638 405
|
-445 026
|
|
| Redovisat värde |
2 107 485
|
2 275 900
|