1(7)
| Årsredovisning |
Oasi AB |
556939-3837 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-06-21.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver management consulting till industriella bolag, styrelsearbete m m.
Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Företaget har sitt säte i Stockholms kommun, Stockholms län.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
1701-1712 |
| Nettoomsättning
|
1 532
|
715
|
1 417
|
1 210
|
| Resultat efter finansiella poster
|
670
|
-219
|
39
|
-512
|
| Soliditet %
|
96
|
89
|
85
|
92
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av tillkommande uppdrag under första halvåret.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
2 980 294
|
-218 838
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-450 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
-218 838
|
218 838
|
| - Årets resultat |
|
|
541 179
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
2 311 456
|
541 179
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 311 456
|
| Årets resultat |
541 179
|
| Summa |
2 852 635
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
375 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 477 635
|
| Summa |
2 852 635
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
|
Not2Medelantalet anställda
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
2 600 538
|
2 650 097
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
120 388
|
165 177
|
| Försäljningar |
- |
-214 736
|
| Utgående anskaffningsvärden |
2 720 926
|
2 600 538
|
|
| Ingående nedskrivningar |
-375 211
|
-392 592
|
| Förändringar av nedskrivningar |
| Återförda nedskrivningar |
-
|
17 381
|
| Årets nedskrivningar |
-69 815
|
-
|
| Utgående nedskrivningar |
-445 026
|
-375 211
|
|
| Redovisat värde |
2 275 900
|
2 225 327
|