Start › Västra Götalands län › Göteborg
Wallenstam Fastighets AB 75
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 8 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −4 | −8 |
| Finansiella poster | 11 | 0 | 0 | 2 611 | 3 459 | 1 566 | 1 506 | 3 313 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 11 | 0 | 0 | 2 627 | 3 476 | 1 584 | 1 523 | 3 330 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 16 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −1 | −1 | 2 609 | 3 457 | 1 565 | 1 502 | 3 306 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 37 |
| Erhållna koncernbidrag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 37 |
| Resultat före skatt | 11 | 0 | 0 | 2 611 | 3 459 | 1 566 | 1 506 | 3 342 |
| Årets resultat | 11 | 0 | 0 | 2 611 | 3 459 | 1 566 | 1 506 | 3 342 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 328 | 22 313 | 22 301 | 24 915 | 4 386 | 2 494 | 2 433 | 4 240 |
| Anläggningstillgångar | 22 328 | 22 313 | 22 301 | 24 915 | 4 386 | 2 494 | 2 433 | 4 240 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 328 | 22 313 | 22 301 | 24 915 | 4 386 | 2 494 | 2 433 | 4 240 |
| Andelar i koncernföretag | 22 317 | 22 312 | 22 301 | 22 288 | 910 | 910 | 910 | 910 |
| Fordringar hos koncernföretag | 11 | 0 | 0 | 2 627 | 3 476 | 1 584 | 1 523 | 3 330 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 328 | 22 313 | 22 301 | 24 915 | 4 386 | 2 494 | 2 433 | 4 240 |
| Eget kapital | 22 325 | 22 303 | 22 289 | 24 915 | 3 527 | 1 634 | 1 573 | 3 432 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 22 275 | 22 253 | 22 239 | 24 865 | 3 477 | 1 584 | 1 523 | 3 382 |
| Balanserat resultat | 22 264 | 22 253 | 22 239 | 22 254 | 18 | 18 | 17 | 39 |
| Årets resultat | 11 | 0 | 0 | 2 611 | 3 459 | 1 566 | 1 506 | 3 342 |
| Långfristiga skulder | 3 | 10 | 12 | 0 | 859 | 859 | 860 | 808 |
| Skulder till koncernföretag | 3 | 10 | 12 | 0 | 859 | 859 | 860 | 808 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 11 | 0 | – | 2 627 | 3 477 | 1 584 | 1 523 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 11 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 584 | 1 523 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 11 | 14 | 1 | 22 254 | 18 | 18 | 17 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 787 | 24 782 | 24 771 | 24 758 | 3 380 | 3 380 | 3 380 | 3 380 | 3 380 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 18 218 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 | 2 470 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 11 | 0 | 0 | 2 627 | 3 476 | 1 584 | 1 523 | 3 330 | 0 |
| Årets inköp | 11 | 0 | 0 | 2 627 | 3 476 | 1 584 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | 0 | 2 627 | 3 476 | 1 584 | 1 523 | – | – | – |
Om bolaget
- Registrerat
- 2012-05-31
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg, Västra Götalands län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 87 kB | Öppna |
| 2024 | 87 kB | Öppna |
| 2023 | 87 kB | Öppna |
| 2022 | 87 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
| 2019 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.Företaget äger andelar i dotterföretag.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 86 AB, org.nr 556934-2131.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Visa fler relationer
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 86 AB, org.nr 556934-2131.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
-
Wallenstam Stacken AB
Visa källuppgift
nds län.Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 86 AB, org.nr 556934-2131.Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.