Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82431 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 75
Organisationsnummer:
556894-8243
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82432 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | -1 | 2 609 | 3 457 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 99,9 | 100,0 | 80,4 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 22 239 200 | 4 | 22 289 204 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 13 688 | | 13 688 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 | -4 | 0 |
| Årets resultat | | | 408 | 408 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 22 252 892 | 408 | 22 303 300 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82433 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 22 252 892 | | | |
| Årets resultat | | 408 | | | |
| Medel att disponera | | 22 253 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 400 | | | |
| Summa utdelning | | 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 22 252 900 | | | |
| Summa | | 22 253 300 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82434 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 400 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 8 | 4 |
| Summa finansiella poster | | | | 408 | 4 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 092 | -1 496 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 408 | 4 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 408 | 4 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82435 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 22 312 400 | 22 301 400 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 400 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 22 312 800 | 22 301 400 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 22 312 800 | 22 301 400 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 22 312 800 | 22 301 400 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82436 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 22 252 892 | 22 239 200 |
| Årets resultat | | | | 408 | 4 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 22 253 300 | 22 239 204 |
| Summa eget kapital | | | | 22 303 300 | 22 289 204 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 9 500 | 12 196 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 9 500 | 12 196 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 22 312 800 | 22 301 400 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82437 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 8 | 4 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 24 771 400 | 24 758 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 11 000 | 13 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 24 782 400 | 24 771 400 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -2 470 000 | -2 470 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 470 000 | -2 470 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 22 312 400 | 22 301 400 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82438 (8)
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 2 627 100 |
| Tillkommande fordringar | | | | 400 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | -0 | -2 627 100 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 400 | 0 |
| | | | | |