Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82431 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastighets AB 75
Organisationsnummer:
556894-8243
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82432 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har under året förvärvat ytterligare dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 2 609 | 3 457 | 1 565 | 1 502 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 80,4 | 65,5 | 64,7 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 18 018 | 3 458 533 | 3 526 551 |
| Utdelning | | -3 476 500 | | -3 476 500 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 22 254 114 | | 22 254 114 |
| Balanseras i ny räkning | | 3 458 533 | -3 458 533 | 0 |
| Årets resultat | | | 2 610 935 | 2 610 935 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 22 254 165 | 2 610 935 | 24 915 100 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82433 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 22 254 165 | | | |
| Årets resultat | | 2 610 935 | | | |
| Summa | | 24 865 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 2 627 100 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 22 238 000 | | | |
| Summa | | 24 865 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82434 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 627 100 | 3 475 900 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -16 165 | -17 367 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 610 935 | 3 458 533 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 609 435 | 3 457 033 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 610 935 | 3 458 533 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 610 935 | 3 458 533 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82435 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 22 288 000 | 910 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 2 627 100 | 3 475 900 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 24 915 100 | 4 385 900 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 24 915 100 | 4 385 900 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 24 915 100 | 4 385 900 |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82436 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 22 254 165 | 18 018 |
| Årets resultat | | | | 2 610 935 | 3 458 533 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 24 865 100 | 3 476 551 |
| Summa eget kapital | | | | 24 915 100 | 3 526 551 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 859 349 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 859 349 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 24 915 100 | 4 385 900 |
| | | | | |
Wallenstam Fastighets AB 75
556894-82437 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -16 165 | -17 367 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 380 000 | 3 380 000 |
| Inköp | | | | 18 218 000 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 3 160 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 24 758 000 | 3 380 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -2 470 000 | -2 470 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 470 000 | -2 470 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 22 288 000 | 910 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 475 900 | 1 583 800 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 627 100 | 3 475 900 |
| Reglerade fordringar | | | | -3 475 900 | -1 583 800 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 627 100 | 3 475 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 627 100 | 3 475 900 |