Start › Dalarnas län › Gustafs
Food & Wineservice i Falun AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 103 | 62 | 398 | 254 | 584 | 138 | 274 | 261 |
| Nettoomsättning | 83 | 51 | 398 | 254 | 584 | 137 | 274 | 261 |
| Övriga rörelseintäkter | 20 | 11 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 161 | 168 | 241 | 192 | 250 | 232 | 167 | 214 |
| Råvaror och förnödenheter | 41 | 50 | 49 | 32 | 74 | 52 | 38 | 83 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 90 | 118 | 102 | 74 | 131 | 107 | 101 |
| Personalkostnader | 3 | 12 | 57 | 41 | 86 | 36 | 22 | 30 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 16 | 16 | 16 | 16 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −58 | −106 | 157 | 63 | 334 | −95 | 107 | 47 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −106 | 157 | 62 | 334 | −95 | 107 | 47 |
| Bokslutsdispositioner | 41 | 98 | 12 | −16 | −83 | 91 | −26 | −4 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 41 | 98 | 12 | −16 | −83 | 91 | −26 | −4 |
| Resultat före skatt | −17 | −8 | 170 | 46 | 251 | −4 | 81 | 43 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 36 | 10 | 54 | 0 | 18 | 10 |
| Årets resultat | −17 | −8 | 134 | 37 | 197 | −4 | 63 | 33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 48 | 104 | 376 | 255 | 416 | 192 | 284 | 555 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 19 | 36 | 52 | 69 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 19 | 36 | 52 | 69 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 | 19 | 36 | 52 | 69 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 48 | 101 | 357 | 220 | 364 | 123 | 284 | 555 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 46 | 6 | 35 | 4 | 37 | 52 | 25 |
| Kundfordringar | 0 | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 18 | 2 | 31 | 4 | 37 | 13 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 17 | 4 | 4 | – | 0 | 38 | 0 |
| Kassa och bank | 35 | 55 | 351 | 185 | 360 | 86 | 232 | 530 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 48 | 104 | 376 | 255 | 416 | 192 | 284 | 555 |
| Eget kapital | 26 | 43 | 221 | 87 | 247 | 130 | 134 | 431 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −24 | −7 | 171 | 37 | 197 | 80 | 84 | 381 |
| Balanserat resultat | −7 | 1 | 37 | 1 | 0 | 84 | 21 | 348 |
| Årets resultat | −17 | −8 | 134 | 37 | 197 | −4 | 63 | 33 |
| Obeskattade reserver | 0 | 41 | 139 | 151 | 135 | 52 | 144 | 118 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 41 | 139 | 151 | 135 | 52 | 144 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 20 | 17 | 17 | 34 | 9 | 7 | 7 |
| Leverantörsskulder | 3 | 17 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 14 | 9 | 28 | – | – | – |
| Övriga skulder | 16 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 6 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 170 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 37 | 197 | 80 | 84 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
-
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsförändring från föregående år då företaget under förra året haft ett större konsultuppdrag som slutförts då. Samt att även efterfrågan på premiumcatering var något lägre under det nu avslutade verksamhetsåret..
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har en ökning med 57 % jämfört med föregående år då beställningsläget tydligt förbättrats efter Covidpandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med -57 % då ett uppdrag företaget haft under föregående år nu är genomfört.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget inlett ett nytt samarbete med löpande konsultation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 50 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder, och regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten, med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 118 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 82 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 118 | 115 | 98 | 82 | 65 | 49 | 35 | 35 | 35 |
| Årets avskrivningar | 3 | 16 | 16 | 16 | 16 | 14 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOBERG 32, 781 62 GUSTAFS
- Registrerat
- 2010-08-12
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva catering, café och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 661-8938
- Food & Wineservice i Falun AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-07
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom catering och konsultation inom restaurangnäringen. Företaget har sitt säte i Falun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.