Start › Kronobergs län › Vaxjö
MATmästarna i Hovmantorp AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 698 | 2 856 | 2 769 |
| Nettoomsättning | 3 540 | 2 745 | 2 650 |
| Övriga rörelseintäkter | 159 | 112 | 119 |
| Rörelsekostnader | 3 678 | 2 992 | 2 615 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 512 | 1 161 | 1 065 |
| Övriga externa kostnader | 864 | 773 | 628 |
| Personalkostnader | 1 242 | 1 016 | 890 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 42 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | 20 | −135 | 155 |
| Finansiella poster | −19 | −10 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | 10 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −145 | 154 |
| Resultat före skatt | 1 | −145 | 154 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 34 |
| Årets resultat | 1 | −145 | 120 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 002 | 695 | 591 |
| Anläggningstillgångar | 209 | 144 | 176 |
| Materiella anläggningstillgångar | 209 | 144 | 176 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 209 | 144 | 176 |
| Omsättningstillgångar | 792 | 551 | 415 |
| Varulager m.m. | 36 | 28 | 9 |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 28 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 189 | 172 |
| Kundfordringar | 60 | 33 | 80 |
| Övriga fordringar | 85 | 93 | 80 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 63 | 12 |
| Kassa och bank | 575 | 335 | 234 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 002 | 695 | 591 |
| Eget kapital | 53 | 52 | 197 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −47 | −48 | 97 |
| Balanserat resultat | −48 | 97 | −23 |
| Årets resultat | 1 | −145 | 120 |
| Långfristiga skulder | 320 | 200 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 320 | 200 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 629 | 443 | 394 |
| Skulder till kreditinstitut | 66 | – | – |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 4 |
| Leverantörsskulder | 153 | 53 | 45 |
| Skatteskulder | 1 | 32 | 32 |
| Övriga skulder | 297 | 253 | 182 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 111 | 105 | 130 |
| Ställda säkerheter | 859 | 750 | 750 |
| Företagsinteckningar | 750 | 750 | 750 |
| Äganderättsförbehåll | 109 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −47 | −48 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets omsättning fortsätter att öka i takt med att pandemin ser ut att avta och restriktioner lättas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget fortsätter att följa utvecklingen av den pågående pandemin. Bolaget drabbas fortsatt av en lägre omsättning och resultatet är lägre än väntat men i takt med att restriktionerna mildras hoppas bolaget på en snabb återhämtning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 354 | 234 | 224 | 41 |
| Årets inköp | 120 | 10 | 183 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 145 | 90 | 48 | 16 |
| Årets avskrivningar | 55 | 42 | 32 | – |
Om bolaget
- Adress
- Evedal, 352 63 VÄXJÖ
- Registrerat
- 2007-07-06
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang-, hotell-, motell-, catering, pub- och caféverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-10
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets bedriver restaurang- och cateringverksamhet i Växjö. Företaget har sitt säte i Lessebo Kommun, Kronobergs Län.
Väsentliga händelser
Pandemin, Covid-19, har påverkat bolaget negativt även under 2021. Bolaget har därför sökt och blivit beviljat statliga stöd. Men bolaget kände ändå av en stor förbättring av omsättning och resultat under 2021 jämfört med 2020 i takt med att restriktionerna lättades och smittspridningen minskade. Framförallt under sommaren och andra halvan av 2021. Omsättningen ökade med 29% och i denna ökning fanns även något större evenemang av engångskaraktär mot slutet av året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.