Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2021-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företagets bedriver restaurang- och cateringverksamhet i Växjö.
Företaget har sitt säte i Lessebo Kommun, Kronobergs Län.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Restaurangen drabbades svårt under våren på grund av den pågående pandemin, Covid-19, då antalet lunchgäster
minskade kraftigt men en viss återhämtning märktes under sommaren och hösten. Bolaget har sökt och blivit beviljade
statliga stöd till en följd av pandemin.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
2001-2012
1901-1912
1801-1812
1701-1712
Nettoomsättning
2 745
2 650
283
10
Resultat efter finansiella poster
-145
154
236
-24
Balansomslutning
695
591
178
36
Soliditet %
8
33
43
-435
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
100 000
-22 655
119 937
197 282
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
119 937
-119 937
0
- Årets resultat
-145 057
-145 057
- Belopp vid årets utgång
100 000
97 282
-145 057
52 225
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
97 282
Årets resultat
-145 057
Summa
-47 775
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Företaget har inom ramen för det allmänna rådet valt att skriva av samtliga inventarier utifrån en schablonmässig
nyttjandeperiod på 5 år.
Not2Medelantalet anställda
2020-12-31
2019-12-31
Medelantalet anställda
2
2
Not3Inventarier, verktyg och installationer
2020-12-31
2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden
223 680
40 892
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
10 000
182 788
Utgående anskaffningsvärden
233 680
223 680
Ingående avskrivningar
-47 966
-16 124
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar
-41 569
-31 842
Utgående avskrivningar
-89 535
-47 966
Redovisat värde
144 145
175 714
Not4Långfristiga skulder
2020-12-31
2019-12-31
Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter balansdagen
200 000
0
Avser lån från ALMI Företagspartner där det ännu inte finns någon fastställd amorteringsplan.
Not5Ställda säkerheter
2020-12-31
2019-12-31
Företagsinteckningar
750 000
750 000
Summa ställda säkerheter
750 000
750 000
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Bolaget fortsätter att följa utvecklingen av den pågående pandemin. Bolaget drabbas fortsatt av en lägre omsättning
och resultatet är lägre än väntat men i takt med att restriktionerna mildras hoppas bolaget på en snabb återhämtning.