Start › Västra Götalands län › Harestad
Staffan Roth Marine AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 608 | 685 | 603 | 1 545 | 2 511 | 2 489 |
| Nettoomsättning | 603 | 685 | 579 | 1 530 | 2 336 | 2 476 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 0 | 24 | 15 | 175 | 13 |
| Rörelsekostnader | 1 250 | 1 556 | 1 484 | 2 545 | 3 277 | 3 180 |
| Råvaror och förnödenheter | 149 | 301 | 189 | 487 | 1 084 | 1 055 |
| Övriga externa kostnader | 551 | 702 | 608 | 773 | 760 | 745 |
| Personalkostnader | 1 | 4 | 103 | 699 | 892 | 915 |
| Av- och nedskrivningar | 548 | 558 | 584 | 586 | 541 | 463 |
| Rörelseresultat | −642 | −870 | −881 | −1 000 | −766 | −691 |
| Finansiella poster | −7 | −23 | −7 | −3 | −4 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | 23 | 7 | 4 | 4 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | −648 | −893 | −888 | −1 003 | −770 | −699 |
| Resultat före skatt | −648 | −893 | −888 | −1 003 | −770 | −699 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −10 | – | – | – |
| Årets resultat | −648 | −893 | −878 | −1 003 | −770 | −699 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 126 | 5 711 | 5 940 | 6 725 | 7 681 | 7 766 |
| Anläggningstillgångar | 3 817 | 4 366 | 4 840 | 5 381 | 5 882 | 5 734 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 817 | 4 366 | 4 840 | 5 381 | 5 882 | 5 734 |
| Byggnader och mark | 3 703 | 4 076 | 4 365 | 4 702 | 5 088 | 5 473 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 114 | 289 | 475 | 679 | 794 | 261 |
| Omsättningstillgångar | 1 309 | 1 345 | 1 100 | 1 344 | 1 800 | 2 032 |
| Varulager m.m. | 851 | 857 | 899 | 910 | 916 | 1 068 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 851 | 857 | 899 | 910 | 916 | 1 068 |
| Förskott till leverantörer | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 457 | 487 | 201 | 234 | 659 | 587 |
| Kundfordringar | 270 | 406 | 109 | 125 | 104 | 251 |
| Övriga fordringar | 6 | 8 | 22 | 52 | 177 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 181 | 74 | 70 | 57 | 377 | 327 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 200 | 225 | 376 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 126 | 5 711 | 5 940 | 6 725 | 7 681 | 7 766 |
| Eget kapital | 198 | 146 | 240 | 117 | 100 | 101 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 98 | 46 | 140 | 17 | 0 | 1 |
| Balanserat resultat | 746 | 940 | 1 017 | 1 020 | 771 | 699 |
| Årets resultat | −648 | −893 | −878 | −1 003 | −770 | −699 |
| Långfristiga skulder | 4 640 | 5 320 | 5 540 | 6 346 | 7 239 | 6 951 |
| Checkräkningskredit | 159 | 139 | 57 | 12 | – | – |
| Övriga skulder | 4 480 | 5 182 | 5 484 | 6 333 | 7 239 | 6 951 |
| Kortfristiga skulder | 289 | 244 | 160 | 262 | 342 | 715 |
| Leverantörsskulder | 108 | 66 | 15 | 100 | 167 | 298 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 46 | 50 | 18 | 33 | 25 | 96 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 135 | 128 | 126 | 129 | 150 | 317 |
| Fastighetsinteckningar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 17 | 0 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 700 | 800 | 1 000 | 1 020 | 770 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under de senaste åren haft färre anställda än tidigare vilket har medfört att både omsättning och kostnader har minskat över tid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft färre anställda än tidigare vilket har medfört att både omsättning och kostnader har minskat mot föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året haft färre anställda än tidigare vilket har medfört att omsättningen har minskat mot föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Staffan Roth Marine AB för år 2022. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Staffan Roth Marine ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Staffan Roth Marine AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Staffan Roth Marine AB för år 2021. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Staffan Roth Marine ABs finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Staffan Roth Marine AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 367 | 10 367 | 10 283 | 10 241 | 10 241 | 10 241 | 10 241 | 10 241 | 10 241 | 10 241 |
| Årets inköp | – | 0 | 43 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 83 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 664 | 6 291 | 5 919 | 5 539 | 5 539 | 5 153 | 5 153 | 4 767 | 4 767 | 4 382 |
| Årets avskrivningar | 373 | 372 | 380 | – | 386 | – | 386 | – | 386 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 099 | 3 099 | 3 111 | 3 111 | 3 111 | 3 037 | 3 037 | 2 906 | 2 906 | 2 868 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 85 | – | 689 | – | 38 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 12 | 0 | – | 12 | – | 557 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 985 | 2 809 | 2 636 | 2 432 | 2 432 | 2 243 | 2 243 | 2 645 | 2 645 | 2 567 |
| Årets avskrivningar | 174 | 184 | 204 | – | 200 | – | 156 | – | 78 | – |
| Återförda avskrivningar | −1 | 11 | 0 | – | 12 | – | 557 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KORNHALL 161, 442 74 HARESTAD
- Registrerat
- 2001-11-26
- Bransch
- Detaljhandel med båtar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva försäljning ocj marknadsföring med båtar och båttillbehör och reparation, underhåll samt förvarning. Dessutom skall bolaget äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5331-7418
- STAFFAN ROTH MARINE AB
kontrollerat 2026-10-05
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Göteborg.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget började sin verksamhet i november 2001 och har sedan dess kontinuerligt utvecklat både serviceverkstad, bryggplatser och förvaring av båtar. Verksamheten består i huvudsak av service och reparationer av båtar och motorer, vinterförvaring samt uthyrning av bryggplatser.
Väsentliga händelser
Ett aktieägartillskott har under året gjorts med 700 000.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.