Start › Stockholms län › Stockholm
Gondolen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 152 567 | 145 415 | 27 051 | 25 008 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 152 505 | 145 407 | 23 301 | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 62 | 8 | 3 750 | 25 008 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 147 678 | 147 715 | 29 995 | 1 020 | – | – | – |
| Handelsvaror | 38 437 | 38 028 | 6 348 | 18 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 46 261 | 43 312 | 11 056 | 783 | – | – | – |
| Personalkostnader | 54 835 | 60 218 | 12 003 | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 143 | 6 155 | 587 | 219 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 4 889 | −2 299 | −2 944 | 23 988 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 327 | −2 638 | −636 | 48 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 178 | 118 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 328 | 2 638 | 814 | 70 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 561 | −4 937 | −3 579 | 24 036 | – | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −3 432 | 2 327 | 2 195 | −5 594 | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | −2 327 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 3 432 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −870 | −2 609 | −1 384 | 18 442 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 3 457 | – | – | – |
| Årets resultat | −870 | −2 609 | −1 384 | 14 985 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 70 263 | 84 308 | 66 054 | 26 605 | 5 934 | 11 009 | 20 683 |
| Anläggningstillgångar | 51 628 | 58 445 | 28 077 | 20 542 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 236 | 308 | 127 | 0 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 236 | 308 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 51 392 | 58 136 | 27 950 | 767 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 24 607 | 25 378 | 11 204 | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 26 785 | 32 758 | 13 365 | 0 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | 0 | 3 381 | 767 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 19 774 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 0 | 19 774 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 635 | 25 863 | 37 977 | 6 064 | – | – | – |
| Varulager m.m. | 7 348 | 7 035 | 6 096 | 996 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 348 | 7 035 | 6 096 | 996 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 287 | 18 827 | 31 861 | 5 068 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 558 | 1 159 | 102 | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 326 | 8 956 | 26 387 | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 4 903 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 588 | 2 545 | 2 845 | 89 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 429 | 5 965 | 2 527 | 76 | – | – | – |
| Likvida medel | 0 | – | – | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 70 263 | 84 308 | 66 054 | 26 605 | – | – | – |
| Eget kapital | 12 312 | 13 182 | 15 791 | 17 175 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – |
| Reservfond | 40 | 40 | 40 | 40 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 072 | 12 942 | 15 551 | 16 935 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 12 942 | 15 551 | 16 935 | 1 950 | – | – | – |
| Årets resultat | −870 | −2 609 | −1 384 | 14 985 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 5 594 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 409 | 34 768 | 24 918 | 0 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 3 432 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 865 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 542 | 36 358 | 25 344 | 3 836 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 14 670 | 9 110 | 2 186 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 013 | 10 343 | 10 383 | 378 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 432 | 115 | 71 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 3 441 | 3 457 | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 284 | 2 324 | 1 561 | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 142 | 14 464 | 7 702 | 0 | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 25 000 | 75 000 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet under varumärket Gondolen, Café klotet och Pelago vid Slussen Södermalm i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Restaurangnäringen är en tillväxtbransch driven av flertalet faktorer såsom ökat ekonomiskt välstånd, ökad levnadsålder, urbanisering, ökad turism och upplevelser. Branschen står inför långsiktig tillväxt även om konjunkturprognosen i kortare perspektiv ser negativ ut. Den positiva sidan är att restaurangkonsumtion hamnat tidigt i privatgästens konsumtion och det ser vi i nuläget. Vår verksamhet står på lika delar företag och privat över en cykel och vi ser tendens att företagskonsumtionen ökat senaste tiden.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Restaurangen Gondolen öppnade i oktober 2023 efter en lång och noggrann renovering. Målet var att förvalta den historia och det arv som tidigare ägare byggt upp och inte minst familjen Lallerstedts starka avtryck på restaurangscenen. Något vi tycker vi lyckats med sedan öppning. På det övre planet i lokalen öppnade i februari 2024 en ny restaurang under varumärket Café Klotet. Enheten har ett eget uttryck och med en gästresa som särskiljs mot Gondolen. Under sen-våren 2024 öppnade sen ytterligare en restaurang på taket ovanför Gondolen och Klotet med namnet Pelago. Restaurangen erbjuder ca 800 personer mat, dryck och en fantastisk utsikt över Stockholm. Dessa tre varumärken har under en kort tidsperiod etablerat en årsomsättning om drygt 150 Mkr, med en förväntad fortsatt tillväxt under 2026. Lönsamheten förbättrades avsevärt under 2025. Under 2024 utgjordes en betydande del av kostnadsbasen av uppstartskostnader, vilka vi under 2025 har reducerat markant. Vi tar nu nästa steg i att vidareutveckla varumärkena samtidigt som vi utvärderar hur bolaget kan förvaltas på mest effektivt sätt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gondolen AB för räkenskapsåret 2025-01-01 – 2025-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gondolen ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gondolen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet under varumärket Gondolen vid Slussen Södermalm i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Restaurangen Gondolen öppnade i oktober 2023 efter en lång och noggrann renovering. Målet var att förvalta den historia och det arv som tidigare ägare byggt upp och inte minst familjen Lallerstedts starka avtryck på restaurangscenen. Något vi tycker vi lyckats med under 2023 och 2024. På det övre planet i lokalen öppnade i februari 2024 en ny restaurang under varumärket Café Klotet. Enheten har ett eget uttryck och med en gästresa som särskiljs mot Gondolen. Under sen-våren 2024 öppnade sen ytterligare en restaurang på taket ovanför Gondolen och Klotet med namnet Pelago. Restaurangen erbjuder ca 800 personer mat, dryck och en fantastisk utsikt över Stockholm. Dessa tre varumärken har på kort tid byggt upp ny årsomsättning på ca 150 Mkr. En omsättning som förväntas öka under 2025. Att på kort tid öppna tre olika enheter har varit utmanande för kostnadsmassan då vissa uppstartskostnader är naturliga. Under 2025 ser vi att lönsamheten kommer förbättras avsevärt.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gondolen AB för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gondolen ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gondolen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet under varumärket Gondolen vid Slussen Södermalm i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Restaurangen öppnade i oktober 2023 efter en lång och noggrann renovering. Restaurangen drivs under varumärket Gondolen. Sedan öppnandet har gästtillströmning varit mycket god och både tidigare och nya gäster har hittat till Gondolen. Det nya hyresavtalet skapade även möjlighet att etablera en ny restaurang bredvid Gondolen, på det övre planet, som öppnade i februari 2024 under varumärket Café Klotet och som har ett eget uttryck och med en gästresa som särskiljs mot Gondolen. Vi är stolta ägare och skall förvalta den historia och det arv som tidigare ägare byggt upp och inte minst familjen Lallerstedts starka avtryck på restaurangscenen. Under sen-våren kommer ytterligare en restaurang att öppnas på Gondolens, Klotets och hela byggnadens tak, med namnet Pelago. Restaurangen kommer att kunna erbjuda ca 800 personer mat, dryck och en fantastisk utsikt över Stockholm.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gondolen AB för räkenskapsåret 2023-01-01 – 2023-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gondolen ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Gondolen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 19 774 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 19 774 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 19 774 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 068 | 38 319 | 15 680 | 1 775 | 1 980 |
| Årets inköp | 749 | 24 564 | 13 905 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 924 | 0 | 205 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 283 | 5 561 | 2 315 | 1 775 | 1 761 |
| Årets avskrivningar | 6 723 | 5 020 | 540 | 178 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 1 775 | 0 | 164 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 3 381 | 767 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- STADSGÅRDEN 12 B, 116 45 STOCKHOLM
- Registrerat
- 1984-10-31
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva restaurangrörelse och cateringverksamhet samt även idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 670-5321
- Gondolen AB
kontrollerat 2026-10-02
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-05-07)
- Revisionsfirma
- Ernst & Young AB
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.