Start › Stockholms län › Sollentuna
Starcycle Improve AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 335 | 6 724 | 5 894 | 2 580 |
| Nettoomsättning | 4 335 | 6 724 | 5 894 | 2 580 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 648 | 7 915 | 5 753 | 2 716 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 827 | 3 719 | 4 111 | – |
| Handelsvaror | 0 | 1 475 | – | 2 328 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 832 | 314 | 71 |
| Personalkostnader | 605 | 1 888 | 1 328 | 317 |
| Rörelseresultat | 687 | −1 191 | 141 | −135 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 684 | −1 191 | 141 | −136 |
| Resultat före skatt | 684 | −1 191 | 141 | −136 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | – |
| Årets resultat | 684 | −1 191 | 140 | −136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 627 | 572 | 655 | 338 |
| Omsättningstillgångar | 627 | 572 | 655 | 338 |
| Kortfristiga fordringar | 562 | 180 | 296 | 148 |
| Kundfordringar | 468 | 120 | 168 | 127 |
| Fordringar hos koncernföretag | 14 | 13 | 13 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 102 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 47 | 0 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 81 | 0 | 14 | – |
| Kassa och bank | 65 | 392 | 359 | 191 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 627 | 572 | 655 | 338 |
| Eget kapital | −478 | −1 161 | 29 | −111 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | −503 | −1 186 | 4 | −136 |
| Balanserat resultat | −1 186 | 4 | −136 | – |
| Årets resultat | 684 | −1 191 | 140 | −136 |
| Kortfristiga skulder | 1 104 | 1 733 | 626 | 449 |
| Leverantörsskulder | 903 | 769 | 140 | −8 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 6 | 254 |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 3 | – |
| Övriga skulder | 201 | 117 | 217 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 836 | 260 | 97 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång, den 2026-02-26, har en andra kontrollbalansräkning framlagts vid en extra bolagsstämma tillika andra kontrollstämma. Denna kontrollbalansräkning visade att bolagets egna kapital fortsatt var förbrukat och inte återställt till nivån för registrerat aktiekapital. Med vetskap om det personliga betalningsansvar som kan inträda enligt aktiebolagslagen, beslutade stämman enhälligt att bolaget inte ska träda i likvidation utan att driften ska fortsätta. Aktieägarna har uttryckt sitt fortsatta stöd för bolaget och har för avsikt att återställa kapitalet mot bakgrund av en förväntad positiv resultatutveckling. Verksamheten fortsätter därför att bedrivas enligt principen om fortsatt drift.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orderingången har ökat kraftigt under året genom flera nya samarbeten vilket medfört högre nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- NORRGÅRDSVÄGEN 2, 192 69 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2022-04-08
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5853-7226
- Starcycle Improve AB
kontrollerat 2026-10-24
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Järfälla.
Väsentliga händelser
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år, främst till följd av ett fortsatt utmanande marknadsläge inom bygg- och renoveringsbranschen samt förändringar i verksamhetens struktur och interna faktureringsflöden. Under året har bolaget anpassat verksamheten genom förändringar i bemanning och kostnadsstruktur.De genomförda åtgärderna har haft positiv effekt på resultatet och bolaget redovisar för räkenskapsåret ett positivt resultat om 684 tkr jämfört med föregående års förlust. Resultatförbättringen har uppnåtts trots en lägre nettoomsättning.Som framgår av balansräkningen understiger bolagets egna kapital hälften av det registrerade aktiekapitalet. Styrelsen upprättade en första kontrollbalansräkning 2025-06-30 vilket visade att aktiekapitalet inte var återställt. Den efterföljande första kontrollstämman beslutade att driva verksamheten vidare under en i lag föreskriven ansvarsperiod.Styrelsen bedömer att de genomförda åtgärderna har stärkt bolagets finansiella ställning och att det finns goda förutsättningar att successivt återställa det egna kapitalet genom fortsatt lönsam verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB, org.nr 559133-6416, 70% med säte i Sollentuna. Företaget har sitt säte i JÄRFÄLLA .
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB, org.nr 559133-6416, 70% med säte i Sollentuna. Företaget har sitt säte i JÄRFÄLLA .
-
Marcus Hedin Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer samt därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB, org.nr 559133-6416, 70% med säte i Sollentuna. Företaget har sitt säte i JÄRFÄLLA .