2024-01-01 2024-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559375-14972024-01-012024-12-31 559375-14972023-01-012023-12-31 559375-14972022-04-082022-12-31 559375-14972024-12-31 559375-14972023-12-31 559375-14972022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Starcycle Improve AB

 

559375-1497

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Starcycle Improve AB

Org.nr 559375-1497

1 (5)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Starcycle Improve AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024.

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, renovering, anläggning, vvs- och elinstallationer
samt därmed förenlig verksamhet.

 

Företaget är ett dotterbolag till Marcus Hedin Holding AB, org.nr 559133-6416, 70% med säte i
Sollentuna.

 

Företaget har sitt säte i JÄRFÄLLA.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningen utgör tillika kontrollbalansräkning som utvisar att aktiekapitalet är förbrukat. Åtgärder
har tagits för att vända bolagets negativa trend. Orderingången har ökat under våren genom flera nya
samarbeten, med förhoppning om fortsatt positivt resultat.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2024

2023

2022

 

 

 

 

 

(9 mån)

 

 

Nettoomsättning

6 724

5 894

2 580

 

 

Resultat efter finansiella poster

-1 191

141

-136

 

 

Soliditet (%)

-203,2

4,5

-32,6

 

 

 

 

 

 

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

25 000

-135 515

139 859

29 344

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

139 859

-139 859

0

Årets resultat

 

 

-1 190 801

-1 190 801

Belopp vid årets utgång

25 000

4 344

-1 190 801

-1 161 457

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

balanserad vinst   4 344
årets förlust   -1 190 801
  -1 186 457

behandlas så att

i ny räkning överföres   -1 186 457
  -1 186 457

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Starcycle Improve AB

Org.nr 559375-1497

 

 

2 (5)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2024-01-01

-2024-12-31

2023-01-01

-2023-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

6 724 382

 

5 893 718

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

6 724 382

 

5 893 718

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Råvaror och förnödenheter

 

-3 719 304

 

-4 110 919

 

Handelsvaror

 

-1 475 333

 

0

 

Övriga externa kostnader

 

-832 094

 

-313 634

 

Personalkostnader

2

-1 888 368

 

-1 327 998

 

Summa rörelsekostnader

 

-7 915 099

 

-5 752 551

 

Rörelseresultat

 

-1 190 717

 

141 167

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

122

 

174

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-206

 

-364

 

Summa finansiella poster

 

-84

 

-190

 

Resultat efter finansiella poster

 

-1 190 801

 

140 977

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-1 190 801

 

140 977

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

0

 

-1 118

 

Årets resultat

 

-1 190 801

 

139 859

 

Starcycle Improve AB

Org.nr 559375-1497

 

 

3 (5)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

119 942

 

167 602

 

Fordringar hos koncernföretag

 

13 200

 

13 200

 

Övriga fordringar

 

46 758

 

21

 

Upparbetad men ej fakturerad intäkt

 

0

 

101 902

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

0

 

13 633

 

Summa kortfristiga fordringar

 

179 900

 

296 358

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

391 604

 

358 512

 

Summa kassa och bank

 

391 604

 

358 512

 

Summa omsättningstillgångar

 

571 504

 

654 870

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

571 504

 

654 870

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle Improve AB

Org.nr 559375-1497

 

 

4 (5)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2024-12-31

2023-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

25 000

 

25 000

 

Summa bundet eget kapital

 

25 000

 

25 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

4 344

 

-135 515

 

Årets resultat

 

-1 190 801

 

139 859

 

Summa fritt eget kapital

 

-1 186 457

 

4 344

 

Summa eget kapital

 

-1 161 457

 

29 344

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

769 376

 

139 692

 

Skulder till koncernföretag

 

-481

 

5 637

 

Skatteskulder

 

11 262

 

3 414

 

Övriga skulder

 

116 837

 

216 501

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

835 967

 

260 282

 

Summa kortfristiga skulder

 

1 732 961

 

625 526

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

571 504

 

654 870

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starcycle Improve AB

Org.nr 559375-1497

5 (5)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fast pris redovisas enligt alternativregeln.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2024

2023

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

4

3