Start › Stockholms län › STOCKHOLM
Angero Hedemora II AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 684 | 3 667 | 3 645 | 1 857 |
| Nettoomsättning | 2 893 | 2 818 | 2 808 | 1 857 |
| Övriga rörelseintäkter | −209 | 849 | 838 | – |
| Rörelsekostnader | 2 492 | 2 872 | 4 015 | 1 457 |
| Övriga externa kostnader | 1 887 | 2 353 | 3 496 | 1 222 |
| Av- och nedskrivningar | 605 | 519 | 519 | 235 |
| Rörelseresultat | 192 | 794 | −370 | 400 |
| Finansiella poster | −859 | −1 013 | −1 081 | −461 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 860 | 1 013 | 1 081 | 461 |
| Resultat efter finansiella poster | −668 | −219 | −1 451 | −61 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −871 | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 871 | – | – |
| Resultat före skatt | −668 | −1 090 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 70 | – | −48 | −13 |
| Övriga skatter | 100 | 91 | – | – |
| Årets resultat | −638 | −998 | −1 403 | −48 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 815 | 29 895 | 29 906 | 30 906 |
| Anläggningstillgångar | 28 693 | 29 298 | 29 817 | 30 336 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 693 | 29 298 | 29 817 | 30 336 |
| Byggnader och mark | 28 693 | 29 298 | 29 817 | 29 536 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | 0 | 800 |
| Omsättningstillgångar | 123 | 597 | 88 | 569 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 533 | 78 | 28 |
| Kundfordringar | 20 | 33 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 500 | 78 | 28 |
| Kassa och bank | 74 | 64 | 10 | 541 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 815 | 29 895 | 29 906 | 30 906 |
| Eget kapital | 1 218 | 834 | 1 832 | 3 235 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 193 | 809 | 1 807 | 3 210 |
| Balanserat resultat | 1 831 | 1 807 | 3 210 | 3 258 |
| Årets resultat | −638 | −998 | −1 403 | −48 |
| Avsättningar | 4 917 | 5 018 | 5 109 | 5 201 |
| Långfristiga skulder | 10 738 | 22 985 | 21 779 | 21 311 |
| Skulder till kreditinstitut | 10 728 | 19 800 | 20 125 | 20 685 |
| Skulder till koncernföretag | – | 3 185 | 1 654 | 626 |
| Övriga skulder | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 942 | 1 059 | 1 185 | 1 159 |
| Skulder till kreditinstitut | 10 338 | 410 | 410 | 210 |
| Leverantörsskulder | 93 | 345 | 367 | 590 |
| Skulder till koncernföretag | 1 194 | – | – | – |
| Skatteskulder | 77 | 67 | 140 | 29 |
| Övriga skulder | 40 | 40 | 10 | 24 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 199 | 198 | 259 | 306 |
| Ställda säkerheter | 21 000 | 21 000 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 022 | – | – | 8 500 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget äger fastigheterna Eken 5 & 6 i Hedemora.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget äger fastigheterna Eken 5 & 6 i Hedemora.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Under året har bolaget erhållit försäkringsersättning efter brand.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2023
Verksamhetens art och inriktning
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget äger fastigheterna Eken 5 & 6 i Hedemora.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Viktiga externa faktorer
Under året har en brand uppstått i ett garage, försäkringsersättning har erhållits och återuppbyggnad av garage har skett.
Källfält: se-gen-base:ViktigaExternaFaktorerPaverkatForetagetStallningResultat
2022
Verksamhetens art och inriktning
Företaget bedriver fastighetsförvaltning. Företaget äger fastigheterna Eken 5 & 6 i Hedemora. Fastigheterna är förvärvade under året via en bolagsaffär.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-03-22 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 571 | 30 571 | 30 571 | 29 771 | 29 771 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 29 771 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 879 | 1 273 | 754 | 235 | 235 | 0 |
| Årets avskrivningar | 605 | 519 | 519 | – | 235 | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-03-22 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 800 | 800 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LKT 788F BILLO, 106 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2022-03-22
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta, direkt eller indirekt, fastigheter och värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5847-4610
- Angero Hedemora II AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Angero Bostad III AB
Visa källuppgift
Företaget är helägt dotterföretag till Angero Bostad III AB, org nr 559371-6995. Angero Bostad III AB ägs av Angero AB, org nr 559287-7145.
-
Angero Bostad III AB
Visa källuppgift
Företaget är helägt dotterföretag till Angero Bostad III AB, org nr 559371-6995. Angero Bostad III AB ägs av Angero AB, org nr 559287-7145.