Start › Västmanlands län › Västerås
Strixl AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 088 | 1 534 | 791 | 841 | – |
| Nettoomsättning | 1 088 | 1 534 | 791 | 841 | – |
| Rörelsekostnader | 925 | 1 019 | 731 | 502 | – |
| Handelsvaror | 3 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 205 | 193 | 94 | 21 | – |
| Personalkostnader | 717 | 827 | 635 | 481 | – |
| Rörelseresultat | 163 | 515 | 61 | 338 | – |
| Finansiella poster | −9 | −6 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 8 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 154 | 509 | 61 | 338 | – |
| Resultat före skatt | 154 | 509 | 61 | 338 | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | 106 | 13 | 70 | – |
| Årets resultat | 118 | 403 | 47 | 268 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 959 | 1 005 | 537 | 472 | – |
| Omsättningstillgångar | 959 | 1 005 | 537 | 472 | – |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 436 | 306 | 179 | – |
| Kundfordringar | 65 | 0 | 171 | 179 | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 129 | 253 | 99 | – | – |
| Övriga fordringar | 14 | 164 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 19 | 36 | – | – |
| Kassa och bank | 743 | 569 | 232 | 293 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 959 | 1 005 | 537 | 472 | – |
| Eget kapital | 862 | 744 | 341 | 293 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 837 | 719 | 316 | 268 | – |
| Balanserat resultat | 719 | 316 | 268 | – | – |
| Årets resultat | 118 | 403 | 47 | 268 | – |
| Kortfristiga skulder | 97 | 261 | 197 | 179 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | – |
| Skatteskulder | 1 | 39 | 4 | 32 | – |
| Övriga skulder | 96 | 210 | 193 | 145 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 12 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022-12 | 2022-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 375 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TEGNERGATAN 3, 723 34 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2022-01-25
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom mekanikkonstruktion och produktframtagning.Tillverkning av prototyper i plast och metall. Lantbruksverksamhet. Handel med djur. Försäljning av hö och halm. Inackordering djur.
Bankgironummer
- 5827-8292
- Strixl AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet inom mekanikkonstruktion och produktframtagning samt tillverkning av prototyper i plast och metall med därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Heby kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.