Start › Stockholms län › Stockholm
VetFast AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 589 | 2 532 | 2 738 | – |
| Nettoomsättning | 2 589 | 2 522 | 1 585 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 1 153 | – |
| Rörelsekostnader | 1 484 | 1 490 | 1 413 | 174 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 47 | – |
| Handelsvaror | 87 | 105 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 538 | 537 | 1 023 | 174 |
| Av- och nedskrivningar | 860 | 848 | 343 | – |
| Rörelseresultat | 1 104 | 1 042 | 1 325 | −174 |
| Finansiella poster | −1 003 | −1 160 | −1 087 | 186 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 300 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 3 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 016 | 1 164 | 1 087 | 114 |
| Resultat efter finansiella poster | 101 | −118 | 238 | 12 |
| Resultat före skatt | 101 | −118 | 238 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 21 | −24 | – | – |
| Årets resultat | 80 | −94 | 238 | 12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 32 299 | 32 696 | 33 775 | 16 867 |
| Anläggningstillgångar | 31 663 | 32 377 | 33 089 | 15 947 |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 663 | 32 377 | 33 089 | – |
| Byggnader och mark | 31 643 | 32 352 | 33 089 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 15 947 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 15 947 |
| Omsättningstillgångar | 636 | 319 | 686 | 920 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 95 | 299 | 442 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 442 |
| Övriga fordringar | 4 | 21 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 76 | 74 | 299 | – |
| Kassa och bank | 556 | 223 | 387 | 479 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 32 299 | 32 696 | 33 775 | 16 867 |
| Eget kapital | 4 746 | 4 665 | 4 759 | 237 |
| Bundet eget kapital | 7 647 | 7 806 | 7 965 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Uppskrivningsfond | 7 622 | 7 781 | 7 940 | – |
| Fritt eget kapital | −2 902 | −3 141 | −3 206 | 212 |
| Balanserat resultat | −2 982 | −3 047 | −3 444 | 200 |
| Årets resultat | 80 | −94 | 238 | 12 |
| Avsättningar | 1 978 | 2 019 | 2 060 | – |
| Långfristiga skulder | 95 | 95 | 95 | – |
| Övriga skulder | 95 | 95 | 95 | – |
| Kortfristiga skulder | 25 480 | 25 916 | 26 861 | 16 631 |
| Skulder till kreditinstitut | 16 430 | 16 959 | 17 488 | 9 570 |
| Leverantörsskulder | 68 | 105 | 628 | 146 |
| Skatteskulder | 43 | – | – | – |
| Övriga skulder | 8 780 | 8 681 | 8 489 | 6 800 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 160 | 172 | 256 | 114 |
| Ställda säkerheter | 17 620 | 17 620 | 17 620 | – |
| Fastighetsinteckningar | 17 620 | 17 620 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 212 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 200 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Företagets huvudsakliga verksamhet är att äga och förvalta fastigheter för uthyrningsändamål. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Tidigare dotterbolaget Fastighetsbolaget Kårhuset i Eskilstuna AB har fusionerats upp i VetFast AB. Fastigheten har skrivits upp med 10 000 000 kronor.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 15 947 |
| Årets inköp | – | – | 15 947 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 613 | 28 467 | 28 356 | 0 |
| Årets inköp | 146 | 110 | 10 872 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 570 | 5 915 | 5 267 | 0 |
| Årets avskrivningar | 655 | 648 | 343 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 9 600 | 9 800 | 10 000 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 25 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 5 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- SIGTUNAGATAN 6, 111 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-11-01
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet avseende fastighetsinvestering, fastighetskonsulttjänster, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5918-1172
- Vetfast AB
kontrollerat 2026-10-23
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets huvudsakliga verksamhet är att äga och förvalta fastigheter för uthyrningsändamål. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Fastighetsbolaget Kårhuset i Eskilstuna AB
Visa källuppgift
Bolagets verksamhet består i att förvalta ägandet av det helägda dotterbolaget Fastighetsbolaget Kårhuset i Eskilstuna AB, 556731-0163. Dotterbolaget kommer fusioneras upp i moderbolaget under 2023. Företaget har sitt säte i Stockholm. Detta är företagets första räkenskapsår.