Martens Pizza House AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 956 | 6 895 | 6 972 | 5 199 | 9 | – |
| Nettoomsättning | 7 989 | 6 972 | 6 782 | 5 193 | 9 | – |
| Övriga rörelseintäkter | −33 | −78 | 190 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 048 | 6 404 | 5 404 | 3 821 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 662 | 2 297 | 2 223 | 1 894 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 639 | 1 177 | 937 | 699 | 0 | – |
| Personalkostnader | 3 566 | 2 750 | 2 163 | 1 154 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 180 | 180 | 80 | 71 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 2 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −91 | 491 | 1 568 | 1 378 | 8 | – |
| Finansiella poster | −110 | −13 | 0 | −15 | −3 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 110 | 12 | 1 | 15 | 3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −202 | 478 | 1 568 | 1 364 | 6 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −123 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −123 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −202 | 355 | 1 568 | 1 364 | 6 | – |
| Skatt på årets resultat | −576 | 76 | 323 | 284 | 2 | – |
| Årets resultat | 375 | 280 | 1 245 | 1 080 | 4 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 345 | 3 025 | 2 914 | 1 751 | 34 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 806 | 2 111 | 2 149 | 985 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 318 | 427 | 536 | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 318 | 427 | 536 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 284 | 213 | 284 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 88 | 284 | 213 | 284 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 701 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 701 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 539 | 914 | 765 | 767 | 34 | – |
| Varulager m.m. | 55 | 119 | 55 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 55 | 55 | 55 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | 0 | 64 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 660 | 380 | 219 | 103 | – | – |
| Kundfordringar | 620 | 334 | 164 | 103 | – | – |
| Övriga fordringar | 11 | 17 | 25 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 28 | 30 | – | – | – |
| Kassa och bank | 825 | 415 | 491 | 664 | 34 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 345 | 3 025 | 2 914 | 1 751 | 34 | – |
| Eget kapital | 2 739 | 2 364 | 1 789 | 1 109 | 29 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 2 714 | 2 339 | 1 764 | 1 084 | 4 | – |
| Balanserat resultat | 2 339 | 2 060 | 519 | 4 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 375 | 280 | 1 245 | 1 080 | 4 | 0 |
| Obeskattade reserver | 123 | 123 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 123 | 123 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 375 | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 375 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 108 | 538 | 1 125 | 643 | 5 | – |
| Leverantörsskulder | 537 | 281 | 195 | 169 | – | – |
| Skatteskulder | −572 | 85 | 607 | 286 | 2 | – |
| Övriga skulder | 143 | 172 | 301 | 165 | 4 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 22 | 23 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 204 | 565 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | – | 565 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021-12 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 500 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 701 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 700 | 701 | 0 |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 701 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 371 | 355 | 355 | 355 | 0 |
| Årets inköp | 16 | 142 | – | 355 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 284 | 213 | 142 | 71 | 71 |
| Årets avskrivningar | 71 | 71 | 71 | 71 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 545 | 545 | 545 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 545 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 227 | 118 | 9 | – | – |
| Årets avskrivningar | 109 | 109 | 9 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LILLA TVÄRGATAN 21, 223 53 LUND
- Registrerat
- 2021-04-23
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget kommer att bedriva restaurangverksamhet med inriktning på försäljning av pizza, kebab, hamburgare, sallader och andra enklare rätter. Verksamheten kommer att omfatta både servering på plats i restaurangen samt avhämtning och utkörning till kunder. Målet är att erbjuda god mat till konkurrenskraftiga priser med hög servicegrad. Utkörning sker inom ett begränsat geografiskt område och riktar sig både till privatpersoner och företag. Verksamheten kommer att följa gällande livsmedels- och hygienföreskrifter samt sträva efter en hållbar och miljövänlig drift.
Bankgironummer
- 5681-7216
- Martens Pizzeria House AB
kontrollerat 2026-10-22
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget kommer att bedriva restaurangverksamhet med inriktning på försäljning av pizza, kebab, hamburgare, sallader och andra enklare rätter. Verksamheten kommer att omfatta både servering på plats i restaurangen samt avhämtning och utkörning till kunder. Målet är att erbjuda god mat till konkurrenskraftiga priser med hög servicegrad. Utkörning sker inom ett begränsat geografiskt område och riktar sig både tillprivatpersoner och företag. Verksamheten kommer att följa gällande livsmedels- och hygienföreskrifter samt sträva efter en hållbar och miljövänlig drift. Bolaget har sitt säte i Lunds Kommun, Skåne Län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.