Start › Stockholms län › Stockholm
Fastighetsmäklare F.U. AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 726 | 2 857 | 1 258 | 2 330 | 1 693 |
| Nettoomsättning | 3 643 | 2 791 | 1 255 | 2 328 | 1 693 |
| Övriga rörelseintäkter | 83 | 65 | 3 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 3 056 | 2 349 | 1 150 | 2 020 | 1 305 |
| Övriga externa kostnader | 2 007 | 1 388 | 708 | 1 387 | 981 |
| Personalkostnader | 1 049 | 960 | 442 | 633 | 324 |
| Rörelseresultat | 671 | 508 | 108 | 310 | 388 |
| Finansiella poster | 2 | −1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 673 | 508 | 108 | 310 | 388 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −78 | −99 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −78 | −99 |
| Resultat före skatt | 673 | 508 | 108 | 232 | 289 |
| Skatt på årets resultat | 141 | 109 | 23 | 48 | 61 |
| Årets resultat | 532 | 399 | 85 | 184 | 228 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 016 | 998 | 451 | 1 519 | 1 293 |
| Omsättningstillgångar | 2 016 | 998 | 451 | 1 519 | 1 293 |
| Kortfristiga fordringar | 529 | 341 | 187 | 286 | 257 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 2 | 4 |
| Övriga fordringar | 101 | 96 | 22 | 107 | 67 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 428 | 245 | 166 | 177 | 186 |
| Kassa och bank | 1 488 | 658 | 264 | 1 233 | 1 036 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 016 | 998 | 451 | 1 519 | 1 293 |
| Eget kapital | 570 | 538 | 139 | 249 | 253 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 545 | 513 | 114 | 224 | 228 |
| Balanserat resultat | 13 | 114 | 29 | 41 | – |
| Årets resultat | 532 | 399 | 85 | 184 | 228 |
| Obeskattade reserver | 177 | 177 | 177 | 177 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 1 269 | 283 | 135 | 1 093 | 942 |
| Leverantörsskulder | 145 | 2 | 12 | 99 | 68 |
| Skatteskulder | 103 | 58 | 0 | 69 | 68 |
| Övriga skulder | 935 | 140 | 67 | 901 | 758 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 85 | 82 | 56 | 22 | 47 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 345 | 350 | – | 195 | 187 |
| Medel att disponera | – | – | – | 224 | 228 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SANKT ERIKSGATAN 4, 112 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2021-02-11
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva fastighetsmäkleri samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5724-6662
- FASTIGHETSMÄKLARE F.U. AB
kontrollerat 2026-10-21 - 5724-6670
- FASTIGHETSMÄKLARE F.U. AB
kontrollerat 2026-10-21
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva mäklarverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.