Start › Dalarnas län › Falun
Edsbacka Restaurang AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 4 119 | 9 663 |
| Nettoomsättning | 0 | 4 072 | 9 663 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 47 | – |
| Rörelsekostnader | 573 | 7 736 | 13 205 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 3 872 |
| Handelsvaror | 9 | 2 015 | – |
| Övriga externa kostnader | 323 | 4 057 | 4 469 |
| Personalkostnader | −5 | 1 297 | 4 742 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 367 | 121 |
| Övriga rörelsekostnader | 245 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −572 | −3 618 | −3 541 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | −572 | −3 621 | −3 545 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 3 788 | 3 540 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 3 788 | 3 540 |
| Resultat före skatt | −572 | 167 | −5 |
| Skatt på årets resultat | −1 | 36 | – |
| Årets resultat | −571 | 131 | −5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 242 | 7 292 | 4 133 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 956 | 2 419 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 643 | 1 219 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 643 | 1 219 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 5 313 | 1 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 5 313 | 1 200 |
| Omsättningstillgångar | 242 | 1 336 | 1 714 |
| Varulager m.m. | – | – | 365 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 365 |
| Kortfristiga fordringar | 240 | 751 | 1 064 |
| Kundfordringar | 0 | 50 | 327 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 734 |
| Fordringar hos intresseföretag | 207 | 0 | – |
| Övriga fordringar | 33 | 683 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 19 | – |
| Kassa och bank | 1 | 585 | 284 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 242 | 7 292 | 4 133 |
| Eget kapital | 209 | 157 | 45 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 159 | 107 | −5 |
| Balanserat resultat | 730 | −25 | – |
| Årets resultat | −571 | 131 | −5 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 7 135 | 4 088 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 273 | 696 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 5 453 | 1 358 |
| Skatteskulder | 0 | 61 | 9 |
| Övriga skulder | 31 | 127 | 546 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | 222 | 1 479 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 624 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Edsbacka Restaurang AB för räkenskapsåret 2021‑01‑11 ‑ 2021‑12‑31 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Edsbacka Restaurang AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Edsbacka Restaurang AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 341 |
| Årets inköp | 1 341 |
| Ackumulerade avskrivningar | 121 |
| Årets avskrivningar | 121 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2021-01-11
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-23. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Lepechinia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Lepechinia AB, 559409-7866 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2025-12-23. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
SkrotJohan Invest AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till SkrotJohan Invest AB, 556738-2568, med säte i Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm .