Start › Stockholms län › Stockholm
Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 347 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 46 | 0 | 54 |
| Rörelsekostnader | 384 | 108 | 14 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 384 | 108 | 14 | 117 |
| Rörelseresultat | −37 | −62 | −14 | −63 |
| Finansiella poster | 64 | 7 200 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 7 130 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 64 | 70 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 7 138 | −14 | −63 |
| Bokslutsdispositioner | 37 | 65 | 14 | 152 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 152 |
| Lämnade koncernbidrag | −37 | −65 | −14 | 0 |
| Resultat före skatt | 65 | 7 203 | 0 | 89 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 65 | 7 203 | 0 | 89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 241 402 | 9 911 | 19 425 | 19 002 |
| Anläggningstillgångar | 92 088 | 3 071 | 18 794 | 18 932 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 92 088 | 3 071 | 18 794 | 18 932 |
| Andelar i koncernföretag | 89 082 | 0 | 18 780 | 18 780 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 65 | 14 | 152 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 006 | 3 006 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 149 314 | 6 840 | 631 | 69 |
| Kortfristiga fordringar | 149 314 | 6 697 | 329 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 149 314 | 6 697 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 329 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 143 | 302 | 69 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 241 402 | 9 911 | 19 425 | 19 002 |
| Eget kapital | 9 793 | 9 728 | 2 525 | 2 525 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 9 768 | 9 703 | 2 500 | 2 500 |
| Balanserat resultat | 9 703 | 2 500 | 2 500 | 2 411 |
| Årets resultat | 65 | 7 203 | 0 | 89 |
| Långfristiga skulder | 231 601 | 175 | 16 563 | 16 465 |
| Skulder till koncernföretag | 231 601 | 175 | 16 563 | 16 465 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 337 | 12 |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 337 | 12 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Burlöv Tågarp Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stenhus Burlöv Tågarp Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 89 082 | 0 | 18 780 | 18 780 | 18 780 |
| Årets inköp | 89 082 | 0 | 0 | 1 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 18 780 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 006 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 006 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 65 | 14 | 152 | 248 |
| Årets inköp | 51 | 112 | 152 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 250 | 248 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 44102, 100 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-07-15
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter och bedriva därmed jämförlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5686-6395
- Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB
kontrollerat 2026-10-20
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-03-05)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Föremålet för Bolagets verksamhet är att direkt eller genom dotterbolag äga och förvalta fast egendom. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året ändrat namn från Stenhus Burlöv Tågarp Holding AB till Stenhus Fastigheter 3 TopCo 1 AB. Bolaget har under året förvärvat följande dotterbolag: Stenhus Skövde Traktorn 1:1 AB, Stenhus Malung Mobyarna 5:9 AB, Stenhus Hedemora Norsen 1 AB, Stenhus Borlänge Märlan 2 AB och Stenhus Örebro Expeditören 13&17 AB. Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.