Start › Stockholms län › Sundbyberg
IRKE Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 103 | 2 145 | 1 931 | 2 487 | 1 959 | 1 182 |
| Nettoomsättning | 2 103 | 2 145 | 1 931 | 2 487 | 1 959 | 1 182 |
| Rörelsekostnader | 1 311 | 1 464 | 1 399 | 1 625 | 913 | 649 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Handelsvaror | 2 | 2 | 5 | 43 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 379 | 215 | 267 | 543 | 76 | 31 |
| Personalkostnader | 930 | 1 242 | 1 122 | 1 029 | 836 | 611 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 10 | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | 792 | 681 | 531 | 862 | 1 046 | 533 |
| Finansiella poster | −8 | −2 | −822 | −568 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −5 | 2 | 1 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 821 | 567 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 4 | 2 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 784 | 678 | −291 | 295 | 1 046 | 533 |
| Resultat före skatt | 784 | 678 | −291 | 295 | 1 046 | 533 |
| Skatt på årets resultat | 165 | 143 | 124 | 181 | 217 | 114 |
| Årets resultat | 619 | 535 | −415 | 114 | 829 | 419 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 945 | 1 944 | 1 873 | 2 358 | 2 145 | 925 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 9 | 1 511 | 1 904 | 619 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 10 | 19 | 19 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 5 | 10 | 19 | 19 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 5 | 1 502 | 1 885 | 600 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 5 | 5 | 1 502 | 1 885 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 1 945 | 1 939 | 1 864 | 847 | 241 | 306 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 284 | 405 | 560 | 114 | – |
| Övriga fordringar | 2 | 128 | 405 | 560 | 114 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 78 | 155 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 866 | 1 655 | 1 459 | 287 | 127 | 306 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 945 | 1 944 | 1 873 | 2 358 | 2 145 | 925 |
| Eget kapital | 1 286 | 1 233 | 698 | 1 412 | 1 299 | 469 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 236 | 1 183 | 648 | 1 362 | 1 249 | 419 |
| Balanserat resultat | 617 | 648 | 1 062 | 1 249 | 419 | 0 |
| Årets resultat | 619 | 535 | −415 | 114 | 829 | 419 |
| Kortfristiga skulder | 660 | 711 | 1 176 | 946 | 847 | 456 |
| Skatteskulder | 26 | 129 | 305 | 398 | 331 | 114 |
| Övriga skulder | 634 | 582 | 870 | 548 | 516 | 342 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 249 | 419 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Höjt timrate från 1000 -> 1100 kr
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 392 | 1 392 | 1 392 | 2 068 | 1 885 | 600 |
| Årets inköp | – | – | 500 | 400 | 1 285 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 176 | 217 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 392 | 1 388 | 1 388 | 567 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 4 | – | 821 | 567 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 24 | 24 | 24 | 0 | 24 | 24 |
| Årets inköp | – | 24 | 24 | – | – | 24 |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 24 | 19 | 19 | 5 | 5 |
| Årets avskrivningar | – | 5 | – | 10 | – | 5 |
Om bolaget
- Adress
- STÖVARVÄGEN 23, 174 41 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2019-12-23
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Sälja konsulttjänster inom IT och management samt förvalta värdepapper.
Bankgironummer
- 5428-8634
- IRKE Invest AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Solna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-17
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget säljer IT-Tjänster och underkonsulter till svenska företag i hela Sverige. Företaget har sitt säte i Solna .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.