Start › Västra Götalands län › Mölndal
EmbraceIT AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 699 | 1 183 | 807 | 831 | 952 | 805 |
| Nettoomsättning | 1 665 | 1 183 | 710 | 831 | 952 | 805 |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | 0 | 97 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 211 | 967 | 655 | 808 | 863 | 626 |
| Övriga externa kostnader | 155 | 273 | 219 | 125 | 143 | 128 |
| Personalkostnader | 971 | 695 | 436 | 682 | 719 | 499 |
| Övriga rörelsekostnader | 84 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 489 | 216 | 153 | 23 | 90 | 179 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 489 | 218 | 155 | 23 | 90 | 179 |
| Bokslutsdispositioner | −123 | −56 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −123 | −56 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 366 | 162 | 155 | 23 | 90 | 179 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 35 | 32 | 5 | 19 | 37 |
| Årets resultat | 290 | 127 | 122 | 18 | 70 | 134 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 955 | 687 | 572 | 521 | 812 | 409 |
| Omsättningstillgångar | 955 | 687 | 572 | 521 | 812 | 409 |
| Kortfristiga fordringar | 432 | 71 | 206 | 60 | 299 | 169 |
| Kundfordringar | 320 | – | 0 | 0 | 102 | 161 |
| Övriga fordringar | 8 | 71 | 71 | 60 | 197 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 105 | 0 | 135 | – | 0 | 9 |
| Kassa och bank | 522 | 616 | 366 | 461 | 513 | 240 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 955 | 687 | 572 | 521 | 812 | 401 |
| Eget kapital | 347 | 522 | 394 | 272 | 254 | 134 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Fritt eget kapital | 297 | 472 | 344 | 222 | 204 | 134 |
| Balanserat resultat | 7 | 344 | 222 | 204 | 134 | 0 |
| Årets resultat | 290 | 127 | 122 | 18 | 70 | 134 |
| Obeskattade reserver | 179 | 56 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 179 | 56 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 428 | 110 | 177 | 249 | 558 | 267 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 58 | – | 0 | −404 | 62 | 37 |
| Övriga skulder | 371 | 110 | 177 | 652 | 495 | 230 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 290 | 261 | 204 | – | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 290 | 261 | 204 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 222 | 204 | 134 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ett nytt konsultuppdrag antogs på Polestar som genererar bättre lönsamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen avser att utöka företagets verksamhet genom att erbjuda kunder samtalsterapi avseende psykisk ohälsa. Detta medför att SNI-koden 86909 "Annan öppen hälso- och sjukvård, utan läkare" kommer att tilläggas samt att verksamhetsbeskrivningen skall uppdateras.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LUKTÄRTSGATAN 3 B, 431 32 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2019-12-13
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom fordonsindustsri och IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5430-4050
- EMBRACEIT AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Mölndal
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-18
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet främst inom fordonsindustsri och IT.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret ändrat princip för intäktsredovisning genom att övergå till periodisering av intäkter i enlighet med K2-regelverket. Tidigare har intäkter redovisats löpande utan periodisering. Förändringen innebär att årets intäkter inte är jämförbara med föregående år. Effekten av ändringen uppgår till 361 TSEK, vilket avser periodiserade intäkter hänförliga till räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.