EmbraceIT AB
559231-93461 (7)
Årsredovisning
EmbraceIT AB
Organisationsnummer:
559231-9346
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Mölndal
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-18.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
EmbraceIT AB
559231-93462 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Företaget bedriver konsultverksamhet främst inom fordonsindustsri och IT. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Bolaget har under räkenskapsåret ändrat princip för intäktsredovisning genom att övergå till periodisering av intäkter i enlighet med K2-regelverket. Tidigare har intäkter redovisats löpande utan periodisering. Förändringen innebär att årets intäkter inte är jämförbara med föregående år. Effekten av ändringen uppgår till 361 TSEK, vilket avser periodiserade intäkter hänförliga till räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 664 845 | 1 182 879 | 710 119 | 831 005 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 489 162 | 217 810 | 154 563 | 23 187 |
| Soliditet (%) | | 51,3 | 90,7 | 69,0 | 27,0 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 344 357 | 127 350 | 521 707 |
| Utdelning | | -464 965 | | -464 965 |
| Balanseras i ny räkning | | 127 350 | -127 350 | 0 |
| Årets resultat | | | 290 432 | 290 432 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 6 742 | 290 432 | 347 174 |
EmbraceIT AB
559231-93463 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 742 | | | |
| Årets resultat | | 290 432 | | | |
| Medel att disponera | | 297 174 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 290 000 | | | |
| Summa utdelning | | 290 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 174 | | | |
| Summa | | 297 174 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
EmbraceIT AB
559231-93464 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 664 845 | 1 182 879 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 34 314 | 102 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 699 159 | 1 182 981 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -155 355 | -272 621 |
| Personalkostnader | | | 2 | -970 830 | -694 748 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -84 434 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 210 619 | -967 369 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 488 540 | 215 612 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 049 | 2 199 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -427 | -1 |
| Summa finansiella poster | | | | 622 | 2 198 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 489 162 | 217 810 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -123 000 | -55 909 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -123 000 | -55 909 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 366 162 | 161 901 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -75 730 | -34 550 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 290 432 | 127 351 |
EmbraceIT AB
559231-93465 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 319 746 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 7 688 | 8 037 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 104 861 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 432 295 | 8 037 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 522 277 | 616 167 |
| Summa kassa och bank | | | | 522 277 | 616 167 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 954 572 | 624 204 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 954 572 | 624 204 |
EmbraceIT AB
559231-93466 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 742 | 344 357 |
| Årets resultat | | | | 290 432 | 127 350 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 297 174 | 471 707 |
| Summa eget kapital | | | | 347 174 | 521 707 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 178 909 | 55 909 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 178 909 | 55 909 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 57 744 | -63 216 |
| Övriga skulder | | | | 370 745 | 109 804 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 428 489 | 46 588 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 954 572 | 624 204 |
| | | | | |
EmbraceIT AB
559231-93467 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| | | | | |