Start › Stockholms län › Vallentuna
NM 87 Holding AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 12 | 14 | 14 | 8 | 12 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 14 | 14 | 8 | 12 | 3 |
| Rörelseresultat | −12 | −14 | −14 | −8 | −12 | −3 |
| Finansiella poster | – | −2 | −592 | 200 | 900 | 1 800 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | −2 | −592 | 200 | 900 | 1 800 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −16 | −606 | 192 | 888 | 1 797 |
| Resultat före skatt | −12 | −16 | −606 | 192 | 888 | 1 797 |
| Årets resultat | −12 | −16 | −606 | 192 | 888 | 1 797 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 614 | 920 | 977 | 2 082 | 2 235 | 1 847 |
| Anläggningstillgångar | 590 | 890 | 941 | 2 029 | 2 174 | 1 159 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 590 | 890 | 941 | 2 029 | 2 174 | 1 159 |
| Andelar i koncernföretag | 539 | 539 | 459 | 474 | 174 | 159 |
| Fordringar hos koncernföretag | 51 | 351 | 483 | 1 555 | 2 000 | 1 000 |
| Omsättningstillgångar | 24 | 30 | 36 | 53 | 62 | 689 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 10 | 10 | 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 200 |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 10 | 10 | – |
| Kassa och bank | 24 | 30 | 36 | 43 | 52 | 489 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 614 | 920 | 977 | 2 082 | 2 235 | 1 847 |
| Eget kapital | 597 | 909 | 976 | 2 082 | 2 235 | 1 847 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 547 | 859 | 926 | 2 032 | 2 185 | 1 797 |
| Balanserat resultat | 559 | 876 | 1 532 | 1 840 | 1 297 | 0 |
| Årets resultat | −12 | −16 | −606 | 192 | 888 | 1 797 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 11 | 1 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 1 | – | – | – |
| Övriga skulder | 16 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 50 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 032 | 2 185 | 1 797 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 554 | 474 | 474 | 174 | 159 |
| Årets inköp | – | – | 300 | 15 | 159 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 15 | 15 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 15 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 483 | 1 555 | 2 000 | 1 000 |
| Försäljningar och utrangeringar | 567 | 445 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FRITZBERGSVÄGEN 117, 186 51 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2019-11-25
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Äga och förvalta aktier i bolag
Bankgironummer
- 5417-0105
- NM 87 HOLDING AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Äga och förvalta aktier i bolagÄga och förvalta aktier i bolag
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 153 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 7 kB | Öppna |
| 2020 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
NM Sales & Consulting AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=NM Sales & Consulting AB; Organisationsnummer=559168-4708; ForetagetsSate=Vallentuna; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1
-
Mattsson kök och bygg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Mattsson kök och bygg AB; Organisationsnummer=559260-7682; ForetagetsSate=Vallentuna; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=0.51; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=0.51
-
NM Sales & Consulting AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=NM Sales & Consulting AB; Organisationsnummer=559168-4708; ForetagetsSate=Vallentuna
-
Mattsson kök och bygg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Mattsson kök och bygg AB; Organisationsnummer=559260-7682; ForetagetsSate=Vallentuna
-
NM Sales & Consulting AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=NM Sales & Consulting AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559168-4708; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Vallentuna
Visa fler relationer
-
Mattsson kök och bygg AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Mattsson kök och bygg AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559260-7682; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Vallentuna
-
NM Sales & Consulting AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=NM Sales & Consulting AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559168-4708; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Mattsson kök och bygg AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Mattsson kök och bygg AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559260-7682; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm