Start › Stockholms län › Vallentuna
NM Sales & Consulting AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 18 | 988 | 3 392 | 3 524 | 3 044 | 439 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 18 | 832 | 3 349 | 3 524 | 3 044 | 439 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 156 | 43 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | −12 | 85 | 55 | 686 | 2 382 | 2 199 | 1 890 | 325 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 84 | 2 |
| Övriga externa kostnader | −15 | 68 | 55 | 522 | 810 | 565 | 408 | 44 |
| Personalkostnader | 3 | 17 | 0 | 165 | 1 572 | 1 634 | 1 397 | 280 |
| Rörelseresultat | 12 | −85 | −38 | 302 | 1 010 | 1 325 | 1 154 | 114 |
| Finansiella poster | 0 | 10 | −615 | −2 | 24 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −615 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 10 | 0 | 1 | 30 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | −75 | −653 | 299 | 1 034 | 1 324 | 1 154 | 114 |
| Resultat före skatt | 12 | −75 | −653 | 299 | 1 034 | 1 324 | 1 154 | 114 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 68 | 220 | 288 | 250 | 25 |
| Årets resultat | 12 | −75 | −653 | 232 | 814 | 1 036 | 903 | 89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 361 | 789 | 969 | 1 847 | 2 481 | 2 065 | 1 616 | 292 |
| Anläggningstillgångar | 224 | 297 | 297 | 1 043 | 984 | 618 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 | 54 | 54 | 54 | 54 | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 54 | 54 | 54 | 54 | 54 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 170 | 243 | 243 | 988 | 930 | 618 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 58 | 58 | 58 | 61 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 170 | 185 | 185 | 930 | 869 | 618 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 137 | 492 | 671 | 805 | 1 496 | 1 447 | 1 616 | 292 |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 17 | 8 | 48 | 120 | 62 | 25 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 62 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 9 | 17 | 8 | 43 | 88 | 62 | 25 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 5 | 32 | – | – | – |
| Kassa och bank | 66 | 474 | 664 | 756 | 1 377 | 1 385 | 1 591 | 292 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 361 | 789 | 969 | 1 847 | 2 481 | 2 065 | 1 616 | 292 |
| Eget kapital | −62 | 55 | 50 | 336 | 1 004 | 1 190 | 954 | 139 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −112 | 5 | 0 | 286 | 954 | 1 140 | 904 | 89 |
| Balanserat resultat | −123 | 80 | 653 | 54 | 140 | 104 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 12 | −75 | −653 | 232 | 814 | 1 036 | 903 | 89 |
| Långfristiga skulder | 413 | 714 | 896 | 1 468 | 800 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 413 | 714 | 896 | 1 468 | 800 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 19 | 23 | 43 | 677 | 875 | 663 | 153 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 3 | 0 | 36 | 0 | 4 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 0 | 267 | 538 | 273 | 23 |
| Övriga skulder | 12 | 9 | 11 | 35 | 293 | 301 | 238 | 130 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −2 | 9 | 9 | 9 | 81 | 36 | 148 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | 200 | 900 | 1 000 | 800 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 286 | 954 | 1 140 | 904 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 80 | 567 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade p g a bolaget inte haft någon aktiv verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade p g a bolaget inte haft någon aktiv verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 800 | 930 | 869 | 618 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 615 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 615 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 58 | 58 | 61 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 3 | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 54 | 54 | 54 | 54 |
| Årets inköp | – | – | – | 54 |
Om bolaget
- Adress
- FRITZBERGSVÄGEN 117, 186 51 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2018-08-20
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och försäljning av byggentreprenad, inredning och förnybar energi samt därtill hörande verksamhet.
Bankgironummer
- 5296-9839
- NM Sales & Consulting AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och försäljning av byggentreprenad, inredning och förnybar energi samt därtill hörande verksamhet.Bolaget har sitt säte i .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.