Start › Stockholms län › Stockholm
Muzyncc AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 379 | 353 | 363 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 118 | 2 |
| Rörelsekostnader | 3 424 | 1 875 | 1 489 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 833 | 755 |
| Handelsvaror | 755 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 567 | −375 | −348 |
| Personalkostnader | 1 485 | 1 082 | 901 |
| Av- och nedskrivningar | 607 | 332 | 179 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 4 | 2 |
| Rörelseresultat | −2 046 | −1 522 | −1 126 |
| Finansiella poster | −107 | −53 | −25 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 108 | 53 | 25 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 153 | −1 575 | −1 151 |
| Resultat före skatt | −2 153 | −1 575 | −1 151 |
| Årets resultat | −2 153 | −1 575 | −1 151 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 192 | 3 989 | 902 |
| Anläggningstillgångar | 1 943 | 1 148 | 716 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 943 | 1 148 | 716 |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 1 918 | 1 148 | 716 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 25 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 249 | 2 841 | 186 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 53 | 18 |
| Övriga fordringar | 141 | 53 | 18 |
| Kassa och bank | – | 2 788 | 168 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 192 | 3 989 | 902 |
| Eget kapital | 1 550 | 1 997 | −46 |
| Bundet eget kapital | 1 988 | 2 976 | 56 |
| Aktiekapital | 70 | 58 | 56 |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 2 917 | 0 |
| Fritt eget kapital | −437 | −979 | −102 |
| Överkursfond | 6 360 | 1 747 | 1 050 |
| Balanserat resultat | −4 644 | −1 151 | 0 |
| Årets resultat | −2 153 | −1 575 | −1 151 |
| Långfristiga skulder | 1 286 | 1 800 | 800 |
| Övriga skulder | 1 286 | 1 300 | 800 |
| Kortfristiga skulder | 356 | 192 | 148 |
| Leverantörsskulder | 74 | 35 | 35 |
| Skatteskulder | 10 | 11 | 4 |
| Övriga skulder | 68 | 43 | 40 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 204 | 103 | 68 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver försäljning samt utveckling av mjukvara för musiktjänster och därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver försäljning samt utveckling av mjukvara för musiktjänster och därmed förenlig verksamhet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 0 |
| Årets inköp | 25 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- Grevgatan 40, 114 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-10-30
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet består av internetrelaterade tjänster inom digitala medier såsom musik och podcasts. Bolaget ska även utveckla och distribuera mjukvara för musiktjänster och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.