Start › Stockholms län › Stockholm
MCo Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −3 | −1 |
| Finansiella poster | −251 | 2 335 | 2 262 | 2 215 | 2 350 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 2 330 | 2 262 | 2 215 | 2 350 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 24 | 5 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 275 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −253 | 2 332 | 2 260 | 2 212 | 2 349 |
| Bokslutsdispositioner | −136 | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 136 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −389 | 2 332 | 2 260 | 2 212 | 2 349 |
| Årets resultat | −389 | 2 332 | 2 260 | 2 212 | 2 349 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 11 941 | 12 507 | 10 379 | 8 353 | 6 411 |
| Anläggningstillgångar | 9 585 | 3 132 | 3 132 | 74 | 74 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 585 | 3 132 | 3 132 | 74 | 74 |
| Andelar i koncernföretag | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 9 511 | 3 058 | 3 058 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 356 | 9 375 | 7 247 | 8 280 | 6 337 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 2 332 | 2 261 | 2 214 | 2 350 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 2 332 | 2 261 | 2 214 | 2 350 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 346 | 7 043 | 4 986 | 6 066 | 3 987 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 11 941 | 12 507 | 10 379 | 8 353 | 6 411 |
| Eget kapital | 11 908 | 12 507 | 10 379 | 8 353 | 6 411 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 858 | 12 457 | 10 329 | 8 303 | 6 361 |
| Balanserat resultat | 12 247 | 10 125 | 8 068 | 6 091 | 4 012 |
| Årets resultat | −389 | 2 332 | 2 260 | 2 212 | 2 349 |
| Kortfristiga skulder | 33 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 33 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 235 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 210 | 204 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 8 303 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 786 | 3 058 | 3 058 | 0 |
| Årets inköp | 6 728 | – | 3 058 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 275 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 275 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GREVGATAN 40, 114 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2014-11-27
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Förvaltning av fast och lös egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet utgörs av förvaltning av fast och lös egendom, och har säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.