SPVH Events AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 122 | 556 | 611 | 336 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 54 | 553 | 611 | 336 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 68 | 3 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 | 14 | 55 | 462 | 485 | 410 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 9 | 143 | 160 | 113 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 15 | 0 | −15 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 14 | 41 | 212 | 218 | 137 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 5 | 56 | 59 | 79 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 36 | 47 | 96 |
| Rörelseresultat | −6 | −14 | 67 | 94 | 126 | −74 |
| Finansiella poster | 2 | −1 | −5 | −9 | −8 | −12 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 | −1 | −1 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 6 | 9 | 8 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −15 | 61 | 86 | 118 | −87 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −23 | −8 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −23 | −8 | – |
| Resultat före skatt | −5 | −15 | 61 | 62 | 110 | −87 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 14 | 14 | 5 | – |
| Årets resultat | −5 | −15 | 48 | 48 | 105 | −87 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 129 | 139 | 189 | 331 | 333 | 275 |
| Anläggningstillgångar | 106 | 101 | 79 | 158 | 164 | 162 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 16 | 26 | 35 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | 0 | 0 | 16 | 26 | 35 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 62 | 88 | 126 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 62 | 88 | 126 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 106 | 101 | 79 | 80 | 50 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 106 | 101 | 79 | 80 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 23 | 38 | 110 | 173 | 169 | 113 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 11 | 15 | 12 | 8 | 13 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
| Övriga fordringar | 0 | 11 | 15 | 10 | 8 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Kassa och bank | 23 | 26 | 95 | 161 | 146 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 129 | 139 | 189 | 331 | 333 | 275 |
| Eget kapital | 103 | 108 | 123 | 117 | 69 | −37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 53 | 58 | 73 | 67 | 19 | −87 |
| Balanserat resultat | 58 | 73 | 26 | 19 | −87 | 0 |
| Årets resultat | −5 | −15 | 48 | 48 | 105 | −87 |
| Obeskattade reserver | 31 | 31 | 31 | 31 | 8 | – |
| Periodiseringsfonder | 31 | 31 | 31 | 31 | 8 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 0 | 147 | 209 | 272 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 0 | 147 | 209 | 272 |
| Kortfristiga skulder | −5 | 0 | 35 | 37 | 47 | 39 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 10 | 33 | 14 |
| Skatteskulder | – | 0 | 23 | 15 | 5 | – |
| Övriga skulder | −5 | 0 | 12 | 10 | 7 | 12 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 3 | 3 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 53 | – | – | 41 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 53 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 19 | −87 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den stora negativa förändringen av nettoomsättningen mellan 2023 och 2024 förklaras av att bolaget inte haft någon aktiv verksamhet sedan franshisekontraktet sades upp under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen gick ner då franshisekontraktet sades upp under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nya försäljningställen och ökat fokus på catering har i kombination med pandemins nedgång givit en signifikant ökning av omsättningen och resultatet 2021 jämfört med 2019/2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 106 | 101 | 79 | 80 | 50 |
| Årets inköp | 10 | 32 | 7 | 30 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 6 | 10 | 8 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 211 | 211 | 211 |
| Årets inköp | – | – | – | 211 |
| Försäljningar och utrangeringar | 211 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 149 | 122 | 84 |
| Årets avskrivningar | – | 27 | 38 | 84 |
| Återförda avskrivningar | 149 | – | – | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 47 | 47 | 47 |
| Årets inköp | – | – | – | 47 |
| Försäljningar och utrangeringar | 47 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 31 | 21 | 12 |
| Årets avskrivningar | – | 9 | 9 | 12 |
| Återförda avskrivningar | 31 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JUNGMANSGATAN 2 A, 211 11 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-09-03
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är försäljning, eventkoordinering och marknadsföring av kaffe utifrån egna kaffebilar samt därmed förenlig verksamhet. Därtill organisering, koordinering av events och konsultjänster inom eventorganisering samt därmed förenlig verksamhet. I tillägg skall bolaget kunna äga och förvalta fastigheter, aktier och värdepapper.
Bankgironummer
- 5375-9718
- SPVH EVENTS AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget var franshisetagare hos Fogarolli och dess huvudsakliga verksamhet var att sälja Fogarolli-kaffe och relaterade produkter från en kaffemoped. Försäljningen skedde främst på marknader, mässor, event och via catering till företag. Företaget har sitt säte i Malmö, men bedrev verksamhet i hela sydvästra Skåne,
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.