Minù i Sverige AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 433 | 1 433 | 1 368 | 1 149 | 1 085 | 523 |
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 433 | 1 340 | 1 088 | 1 054 | 523 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 25 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 28 | 61 | 31 | – |
| Rörelsekostnader | 1 484 | 1 497 | 1 145 | 1 096 | 1 083 | 777 |
| Råvaror och förnödenheter | 406 | 444 | 360 | 267 | 312 | 181 |
| Övriga externa kostnader | 489 | 429 | 386 | 395 | 387 | 350 |
| Personalkostnader | 573 | 589 | 359 | 394 | 343 | 179 |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 33 | 40 | 40 | 40 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 1 | 0 | – | 0 | 34 |
| Rörelseresultat | −51 | −64 | 223 | 53 | 2 | −254 |
| Finansiella poster | −9 | −16 | −8 | −11 | −26 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 7 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 23 | 11 | 11 | 26 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −80 | 215 | 42 | −24 | −254 |
| Resultat före skatt | −60 | −80 | 215 | 42 | −24 | −254 |
| Årets resultat | −60 | −80 | 215 | 42 | −24 | −254 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 463 | 579 | 567 | 391 | 278 | 382 |
| Anläggningstillgångar | 132 | 116 | 84 | 87 | 126 | 166 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 14 | 47 | 87 | 126 | 166 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 14 | 47 | 87 | 126 | 166 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 132 | 102 | 37 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 132 | 102 | 37 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 331 | 463 | 483 | 304 | 152 | 216 |
| Varulager m.m. | 110 | 99 | 109 | 107 | 49 | 77 |
| Råvaror och förnödenheter | 85 | 99 | 109 | 107 | 49 | 77 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 25 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 27 | 15 | 35 | 33 | 37 |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 14 | 14 | 30 | 11 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | – | 0 | 2 | 26 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | 26 | 1 | 21 | – | – |
| Kassa och bank | 199 | 337 | 359 | 163 | 70 | 102 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 463 | 579 | 567 | 391 | 278 | 382 |
| Eget kapital | 140 | 200 | 280 | 115 | 72 | 46 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 90 | 150 | 230 | 65 | 22 | −4 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 150 | 230 | 15 | 22 | 46 | 250 |
| Årets resultat | −60 | −80 | 215 | 42 | −24 | −254 |
| Långfristiga skulder | 180 | 180 | 180 | 156 | 145 | 130 |
| Övriga skulder | 180 | 180 | 180 | 156 | 145 | 130 |
| Kortfristiga skulder | 143 | 200 | 107 | 120 | 60 | 206 |
| Förskott från kunder | 1 | 1 | 1 | 5 | 1 | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 17 | 17 | 52 | 19 | 164 |
| Övriga skulder | 66 | 95 | 82 | 56 | 32 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 67 | 88 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 65 | 22 | −4 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | −50 | – | 50 | 250 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Corona-pandemin kan få negativa effekter på företagets resultat på nya året, men kan i dagsläget inte bedöma omfattningen av dessa.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 198 | 198 | 198 | 198 | 198 | 198 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 198 |
| Ackumulerade avskrivningar | 198 | 184 | 151 | 111 | 72 | 32 |
| Årets avskrivningar | 14 | 33 | 40 | 40 | 40 | 32 |
Om bolaget
- Adress
- VÄVAREGATAN 17, 222 36 LUND
- Registrerat
- 2019-09-02
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultation inom hälsa, utbildningsverksamhet, coaching, produktion och försäljning av livsmedel och relaterade produkter samt restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5436-2710
- Minù AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultation inom hälsa, utbildningsverksamhet, coaching, produktion och försäljning av livsmedel och relaterade produkter samt restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.