Genomsyn

Start › Kronobergs län › Lammhult

Simon Gate AB

559206-2029AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-10-01 – 2025-09-30

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
309 tkr
Årets resultat 2025
193 tkr
Eget kapital 2025
447 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 0,7 %0,7 %20242024: 0,8 %0,8 %20232023: 0,7 %0,7 %20222022: 0,8 %0,8 %20212021: 0,6 %0,6 %20202020: 0,7 %0,7 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2991 3061 1351 1735781 190
Nettoomsättning 1 2991 3061 1351 1735781 190
Rörelsekostnader 996903920838529835
Råvaror och förnödenheter –620555
Övriga externa kostnader 1451131084382160
Personalkostnader 852784792790443669
Rörelseresultat 30340321533549355
Finansiella poster 76300–
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 763–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000–
Resultat efter finansiella poster 30940921833549355
Bokslutsdispositioner −50−90––0−80
Förändring av periodiseringsfonder −50−90––0−80
Resultat före skatt 25931921833549275
Skatt på årets resultat 667845691159
Årets resultat 19324217326638216

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 943817621579452452
Anläggningstillgångar 12060––––
Finansiella anläggningstillgångar 12060––––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 12060––––
Omsättningstillgångar 823757621579452452
Kortfristiga fordringar 188458395198211179
Kundfordringar 1799917218815479
Övriga fordringar 12002188550
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8159522100
Kassa och bank 635299225382241272
EGET KAPITAL OCH SKULDER 943817621579452452
Eget kapital 447484392370204266
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 397434342320154216
Balanserat resultat 20419217054116–
Årets resultat 19324217326638216
Obeskattade reserver 22017080808080
Periodiseringsfonder 22017080808080
Avsättningar 12060––––
Kortfristiga skulder 156103148130168106
Leverantörsskulder 00269714
Skatteskulder 181011366356
Övriga skulder 12681100799030
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 121111676
Ställda säkerheter 12060––––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 230230150150100100
Medel att disponera –––320154216

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av att befintliga kundavtal utökats och förlängts.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av att bolagets enda anställde varit föräldraledig åtta månader av räkenskapsåret.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-09-302024-09-302023-09-30
Anskaffningsvärde 120600
Årets inköp 6060–

Om bolaget

Adress
ERNATORP SÖDERGÅRD 1, 363 94 LAMMHULT
Registrerat
2019-05-20
Bransch
Dataprogrammering

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva konsult- och specialtjänster inom IT-, skogs- och jordbruksbranschen, äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt med detta förenlig verksamhet

Bankgironummer

5339-8632
Simon Gate AB
kontrollerat 2026-10-18

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-12-22
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver konsultverksamhet inom it-, skogs- och jordbruksbranschen. Företaget har sitt säte i Växjö.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025241 kB Öppna
2024241 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021240 kB Öppna
2020238 kB Öppna