Start › Stockholms län › Täby
Cantemo Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 45 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 45 | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 27 | 17 | 189 | 889 | 24 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 27 | 17 | 189 | 878 | 24 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −17 | −27 | −17 | −189 | −844 | −24 | −21 |
| Finansiella poster | 7 | 6 713 | 0 | −3 073 | 16 988 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 21 640 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −410 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 49 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −7 | −7 124 | 0 | 3 073 | 4 701 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | 6 686 | −17 | −3 262 | 16 144 | −24 | −21 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Resultat före skatt | −9 | 6 686 | −17 | −3 262 | 16 144 | 1 | −21 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | −9 | 6 686 | −17 | −3 271 | 16 144 | 1 | −21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 875 | 6 782 | 3 094 | 3 133 | 18 972 | 128 | 150 |
| Anläggningstillgångar | 4 817 | 6 710 | 3 061 | 3 061 | 6 134 | 100 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 817 | 6 710 | 3 061 | 3 061 | 6 134 | 100 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 100 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 817 | 6 710 | 3 061 | 3 061 | 6 134 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 58 | 72 | 34 | 72 | 12 839 | 28 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 58 | 72 | 34 | 72 | 12 839 | 28 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 875 | 6 782 | 3 094 | 3 133 | 18 972 | 128 | 150 |
| Eget kapital | 4 863 | 6 772 | 2 886 | 2 903 | 16 173 | 30 | 29 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 813 | 6 722 | 2 836 | 2 853 | 16 123 | −20 | −21 |
| Balanserat resultat | 4 822 | 36 | 2 853 | 6 123 | −20 | −21 | 0 |
| Årets resultat | −9 | 6 686 | −17 | −3 271 | 16 144 | 1 | −21 |
| Kortfristiga skulder | 12 | 10 | 209 | 230 | 2 799 | 98 | 121 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 855 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 83 | 108 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 200 | 200 | 1 926 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 10 | 9 | 22 | 18 | 15 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 10 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 853 | 16 123 | −20 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cantemo Holding AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cantemo Holding AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Cantemo Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cantemo Holding AB för räkenskapsåret 2021-01-01-2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cantemo Holding ABs finansiella ställning per 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Cantemo Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Cantemo Holding AB för räkenskapsåret 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Cantemo Holding ABs finansiella ställning per den 2020-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Cantemo Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 460 | 7 360 | 10 835 | 10 835 | 10 835 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 1 715 | – | – | 10 835 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 900 | 5 190 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 644 | 651 | 7 774 | 7 774 | 4 701 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 203 | 651 | – | 3 073 | 4 701 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VIHEMSVÄGEN 5, 183 60 TÄBY
- Registrerat
- 2019-05-14
Verksamhet enligt registret
Boalget ska äga aktier i andra bolag och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5124-1560
- Cantemo Holding AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-03
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver förvaltning av aktier och andelar och äger andelar i Codemill AB (publ). Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.