Start › Stockholms län › Täby
Azimi Invest AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 796 | 436 | 114 | 32 | 742 | 615 | 844 | 0 |
| Nettoomsättning | 790 | 436 | 114 | 0 | 742 | 391 | 844 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | – | 0 | 32 | 0 | 224 | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 | 114 | 127 | 389 | 1 296 | 681 | 514 | 12 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 113 | 96 | 142 | 602 | 52 | 53 | 12 |
| Personalkostnader | – | 0 | 32 | 247 | 694 | 629 | 461 | 0 |
| Rörelseresultat | 765 | 321 | −13 | −357 | −554 | −66 | 330 | −12 |
| Finansiella poster | 722 | 1 064 | 0 | 3 805 | 118 234 | 157 | 0 | 877 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 116 766 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 722 | 1 064 | 0 | 3 800 | 0 | 150 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 878 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 4 | 1 469 | 8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | −1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 487 | 1 386 | −13 | 3 448 | 117 680 | 91 | 330 | 865 |
| Bokslutsdispositioner | −191 | 0 | 275 | 0 | −200 | 0 | −75 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −191 | 0 | 275 | 0 | −200 | 0 | −75 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 296 | 1 386 | 262 | 3 448 | 117 480 | 91 | 255 | 865 |
| Skatt på årets resultat | 118 | 52 | – | 0 | 139 | 0 | 49 | 0 |
| Årets resultat | 1 178 | 1 334 | 262 | 3 448 | 117 342 | 91 | 206 | 865 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 43 648 | 42 843 | 42 272 | 42 311 | 118 153 | 1 568 | 2 086 | 1 657 |
| Anläggningstillgångar | 43 311 | 42 514 | 42 038 | 40 538 | 30 335 | 1 071 | 1 080 | 1 661 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 311 | 42 514 | 42 038 | 40 538 | 30 335 | 1 071 | 1 080 | 1 661 |
| Andelar i intresseföretag | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 42 037 | 41 240 | 40 764 | 39 264 | 29 061 | 1 071 | 1 080 | 1 661 |
| Omsättningstillgångar | 337 | 330 | 235 | 1 774 | 87 818 | 497 | 1 006 | −4 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 70 | 108 | 103 | 362 | 307 | 867 | −6 |
| Kundfordringar | 0 | 69 | 0 | 2 | 79 | 0 | 449 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 1 | 108 | 100 | 283 | 307 | 419 | −6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 330 | 260 | 126 | 1 671 | 87 456 | 190 | 139 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 43 648 | 42 843 | 42 272 | 42 311 | 118 153 | 1 568 | 2 086 | 1 657 |
| Eget kapital | 32 069 | 31 101 | 29 971 | 29 708 | 117 398 | 997 | 1 105 | 900 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 32 019 | 31 051 | 29 921 | 29 658 | 117 348 | 947 | 1 055 | 850 |
| Balanserat resultat | 30 841 | 29 717 | 29 658 | 26 210 | 7 | 855 | 850 | −15 |
| Årets resultat | 1 178 | 1 334 | 262 | 3 448 | 117 342 | 91 | 206 | 865 |
| Obeskattade reserver | 191 | – | 0 | 275 | 275 | 75 | 75 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 191 | – | 0 | 275 | 275 | 75 | 75 | 0 |
| Långfristiga skulder | 10 892 | 11 482 | 12 278 | 2 000 | 0 | 300 | 652 | 752 |
| Övriga skulder | 10 892 | 11 482 | 12 278 | 2 000 | 0 | 300 | 652 | 752 |
| Kortfristiga skulder | 496 | 261 | 24 | 10 328 | 480 | 197 | 253 | 5 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 28 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 170 | 52 | 0 | 94 | 22 | 49 | 49 | 0 |
| Övriga skulder | 316 | 199 | 14 | 10 190 | 443 | 148 | 198 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 16 | 14 | 0 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 204 | – | 91 138 | – | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 29 658 | 117 348 | 947 | 1 055 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man har haft mer verksamhet under hela detta år, men ej under hela fjolåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man haft konsultverksamhet under hela året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Azimi Invest AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Azimi Invest AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Azimi Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man haft uppdrag under hela året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Azimi Invest AB för räkenskapsåret 2021-01-01-2021-12-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Azimi Invest ABs finansiella ställning per 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Azimi Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 273 | 1 071 | 1 080 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 228 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 26 | 9 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 037 | 41 240 | 40 764 | 39 264 | 29 061 | 0 | 0 | 1 661 |
| Årets inköp | 797 | 476 | 1 500 | 10 203 | 29 061 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 581 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- VIHEMSVÄGEN 5, 183 60 TÄBY
- Registrerat
- 2014-12-09
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall som holdingbolag äga, styra och utveckla verksamheten i koncernen, förvalta fast och lös egendom samt inneha och sköta koncernens varumärken, patent och andra immateriella tillgångar.
Bankgironummer
- 596-9381
- AZIMI INVEST AB
kontrollerat 2026-10-12
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet rörande informationsteknologi, management och organisation samt förvaltning av aktier. Bolaget äger andelar i Cantemo Holding AB med säte i Stockholm, i Backlight Solutions Holdings LP med säte i Delaware USA, samt ett mindre ägande i andra svenska företag. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.