Start › Stockholms län › Enskede
Therese Bohlin Konsult AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 472 | 345 | 115 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 472 | 345 | 115 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 82 | 153 | 56 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 74 | 61 | 48 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 7 | 93 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | 390 | 192 | 59 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −56 | 3 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 4 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 58 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | 334 | 195 | 59 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 11 | −101 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 11 | −101 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −3 | 233 | 195 | 59 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 63 | 42 | 12 | – | – |
| Årets resultat | −3 | 170 | 153 | 47 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 416 | 616 | 492 | 543 | 722 | 722 |
| Anläggningstillgångar | 45 | 42 | 100 | 100 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 | 42 | 100 | 100 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 45 | 42 | 100 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 371 | 575 | 392 | 443 | 722 | 722 |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 227 | 143 | 144 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 188 | 38 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 85 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 37 | 39 | 20 | – | – | – |
| Kassa och bank | 334 | 348 | 249 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 416 | 616 | 492 | 543 | 722 | 722 |
| Eget kapital | 276 | 279 | 349 | 446 | 399 | 399 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 226 | 229 | 299 | 396 | 349 | 349 |
| Balanserat resultat | 229 | 59 | 146 | 349 | 349 | 349 |
| Årets resultat | −3 | 170 | 153 | 47 | – | – |
| Obeskattade reserver | 90 | 101 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 90 | 101 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 50 | 236 | 143 | 97 | 323 | 323 |
| Skatteskulder | 46 | 93 | 55 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 133 | 88 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 10 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 225 | – | 200 | 250 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 396 | 349 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte haft någon försäljning under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har vuxit sedan föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företaget haft mer verksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker mer än 30% mot föregående år eftersom bolaget föregående år inte bedrev någon verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 103 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 4 | – | – | 100 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 58 | 58 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 58 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOGSVÄGEN 9, 122 62 ENSKEDE
- Registrerat
- 2019-05-09
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Therese Bohlin Konsult AB är en konsultverksamhet som agerar primärt inom kommunikationsbranschen. Verksamheten innefattar rådgivning i affärs- och organisationsutveckling, kommunikation och PR. Tjänster som erbjuds är bland annat workshops, utbildningar, strategisk ledning, coachning och projektledning. Företaget bedriver även handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5930-0319
- Therse Bohlin Konsult AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet som agerar primärt inom kommunikationsbranschen. Verksamheten innefattar rådgivning i affärs- och organisationsutveckling, kommunikation och PR. Tjänster som erbjuds är bland annat workshops, utbildningar, strategisk ledning, coachning och projektledning. Företaget bedriver även handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.