Start › Stockholms län › Stockholm
Second Row AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 3 437 | 3 654 | 3 963 | 14 247 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 437 | 3 654 | 3 963 | 14 247 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 437 | −3 654 | −3 963 | −14 247 | – | – |
| Finansiella poster | −41 652 | 118 710 | −15 026 | 43 351 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 866 | 0 | 567 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −45 089 | 115 056 | −18 990 | 29 104 | – | – |
| Resultat före skatt | −45 089 | 115 056 | −18 990 | 29 104 | – | – |
| Övriga skatter | 699 | 38 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −45 788 | 115 018 | −18 999 | 29 104 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 828 810 | 826 982 | 593 771 | 476 470 | 303 736 | 65 775 |
| Anläggningstillgångar | 815 460 | 820 874 | 578 109 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 815 460 | 820 874 | 578 109 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 794 915 | 806 767 | 572 891 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 794 915 | 806 767 | 572 891 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 20 545 | 14 107 | 5 218 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 350 | 6 108 | 15 663 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 107 | 837 | 9 437 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 107 | 837 | 9 437 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 828 810 | 826 982 | 593 771 | – | – | – |
| Eget kapital | 827 818 | 826 150 | 593 086 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 208 | 208 | 208 | – | – | – |
| Aktiekapital | 208 | 208 | 208 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 822 069 | 825 943 | 587 144 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 873 399 | 710 925 | 611 877 | – | – | – |
| Årets resultat | −45 788 | 115 018 | −18 999 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 992 | 831 | 686 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 118 | 184 | 296 | – | – | – |
| Övriga skulder | 143 | – | 0 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 731 | 647 | 390 | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 441 792 | 600 832 | 579 022 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 59 342 | 129 982 | 151 777 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget bedriver investeringsverksamhet. Den bedrivs på två sätt, direkta investeringar genom att köpa aktier eller låna ut pengar till onoterade bolag, indirekta investeringar genom att investera i fonder som i sin tur investerar i onoterade bolag eller i publika kreditmarknadsinstrument.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Det globala makroekonomiska läget präglas av geopolitisk osäkerhet och volatila marknadsförhållanden. Styrelsen bedömer att dessa faktorer inte har någon direkt ekonomisk påverkan på bolagets verksamhet, men följer aktivt omvärldsutvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa eventuella effekter.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Per den 31 december 2025 har Second Row AB gjort utfästelser till 34 fonder på ett sammanlagt belopp av USD 83 850 000, EUR 38 000 000, SEK 45 600 000 och JPY 225 000 000 varav USD 59 644 876, EUR 20 902 530, SEK 38 588 599 och JPY 210 109 575 är investerat. Utfästelserna är gjorda i både USD, EUR, SEK och JPY vilket gör att den framtida utvecklingen på investeringen kommer att påverkas av valutakursförändringar. Under räkenskapsåret har bolagets aktieägare lämnat aktieägartillskott om totalt 59 341 795 kr. Tillskotten utgör det ordinarie finansieringsförfarandet i bolagets verksamhetsmodell och används löpande för att täcka kapitalutfästelser till underliggande fonder samt förvaltningsavgifter och övriga verksamhetskostnader.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Second Row AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Second Row ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Second Row AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Second Row AB är helt inriktad på att investera i onoterade bolag. Investeringarna går till på två sätt. Direkt genom att köpa aktier eller låna ut pengar till onoterade bolag. Indirekt, genom att investera i fonder som i sin tur investerar i onoterade bolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Konflikten i Ukraina bedöms inte ha en direkt ekonomisk påverkan på bolagets verksamhet. Styrelsen följer aktivt utvecklingen av osäkerhetsfaktorn och vidtar löpande åtgärder för att begränsa eventuella effekter.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Per den 31 december 2024 har Second Row AB gjort utfästelser till 34 fonder på ett sammanlagt belopp av USD 83 850 000, EUR 38 000 000, SEK 40 000 000 och JPY 225 000 000 varav USD 52 494 342, EUR 17 664 480, SEK 34 172 992,88 och JPY 201 479 701 är investerat. Utfästelserna är gjorda i både USD, EUR, SEK och JPY vilket gör att den framtida utvecklingen på investeringen kommer att påverkas av valutakursförändringar.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Second Row AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Second Row ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Second Row AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Second Row AB är helt inriktad på att investera i onoterade bolag. Investeringarna går till på två sätt. Direkt genom att köpa aktier eller låna ut pengar till onoterade bolag. Indirekt, genom att investera i fonder som i sin tur investerar i onoterade bolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Konflikten i Ukraina bedöms inte ha en direkt ekonomisk påverkan på bolagets verksamhet. Styrelsen följer aktivt utvecklingen av osäkerhetsfaktorn och vidtar löpande åtgärder för att begränsa eventuella effekter.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Per den 31 december 2023 har Second Row AB gjort utfästelser till 24 fonder på ett sammanlagt belopp av USD 70 850 000, EUR 36 000 000, SEK 40 000 000 och JPY 225 000 000 varav USD 43 786 947, EUR 9 683 556, SEK 24 247 656 och JPY 129 094 121 är investerat. Utfästelserna är gjorda i både USD, EUR, SEK och JPY vilket gör att den framtida utvecklingen på investeringen kommer att påverkas av valutakursförändringar.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Second Row AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Second Row ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Second Row AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 794 915 | 806 767 | 572 891 | 465 899 | 300 258 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 545 | 14 107 | 5 218 | 6 554 | 0 |
| Årets inköp | 6 234 | 5 550 | 621 | 6 448 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 512, 114 11 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-05-06
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva investeringsverksamhet, konsultverksamhet avseende investeringsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-23)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.