Start › Kalmar län › Kalmar
Stilliam AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 793 | 2 053 | 1 988 | 1 339 | 664 | 73 | 150 |
| Nettoomsättning | 1 793 | 2 053 | 1 988 | 1 338 | 662 | 73 | 150 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 987 | 1 598 | 2 179 | 1 127 | 592 | 57 | 95 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 722 | 1 351 | 1 928 | 995 | 513 | 53 | 95 |
| Personalkostnader | 6 | 7 | 26 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 259 | 241 | 225 | 129 | 75 | 4 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 3 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | −194 | 455 | −191 | 212 | 72 | 16 | 55 |
| Finansiella poster | −506 | −664 | −516 | −149 | −31 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 506 | 664 | 516 | 149 | 31 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −700 | −209 | −707 | 63 | 41 | 16 | 55 |
| Bokslutsdispositioner | 728 | 232 | 737 | 11 | 0 | 5 | −15 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 11 | 0 | 5 | −15 |
| Erhållna koncernbidrag | 728 | 232 | 737 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 28 | 23 | 30 | 74 | 41 | 21 | 40 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 17 | 7 | 17 | 9 | 7 | 10 |
| Årets resultat | 16 | 7 | 22 | 57 | 33 | 14 | 30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 836 | 13 410 | 12 747 | 8 645 | 5 440 | 1 728 | 156 |
| Anläggningstillgångar | 13 546 | 13 148 | 12 504 | 8 058 | 5 272 | 1 613 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 521 | 13 123 | 12 479 | 8 058 | 5 272 | 1 613 | – |
| Byggnader och mark | 13 517 | 13 083 | 12 401 | 7 943 | 5 141 | 1 448 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 4 | 41 | 78 | 115 | 131 | 165 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 290 | 262 | 243 | 587 | 168 | 115 | 156 |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 169 | 146 | 51 | 29 | 109 | – |
| Kundfordringar | 97 | 133 | 77 | 28 | 0 | 91 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 15 | 0 | 37 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 37 | 36 | 32 | 23 | 29 | 18 | – |
| Kassa och bank | 142 | 93 | 97 | 536 | 139 | 6 | 156 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 836 | 13 410 | 12 747 | 8 645 | 5 440 | 1 728 | 156 |
| Eget kapital | 229 | 212 | 206 | 183 | 127 | 94 | 80 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 179 | 162 | 156 | 133 | 77 | 44 | 30 |
| Balanserat resultat | 162 | 156 | 133 | 77 | 44 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 16 | 7 | 22 | 57 | 33 | 14 | 30 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 11 | 11 | 15 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 11 | 11 | 15 |
| Långfristiga skulder | 12 906 | 11 839 | 11 274 | 7 156 | 5 005 | 1 380 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 10 683 | 9 421 | 9 632 | 5 453 | 3 670 | 1 043 | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 64 | – | – | – | – | – |
| Skulder till intresseföretag | 847 | 844 | 283 | 353 | 884 | – | – |
| Övriga skulder | 1 377 | 1 511 | 1 359 | 1 350 | 450 | 338 | – |
| Kortfristiga skulder | 701 | 1 359 | 1 267 | 1 305 | 299 | 243 | 61 |
| Skulder till kreditinstitut | 231 | 201 | 191 | 97 | 32 | – | – |
| Leverantörsskulder | 63 | 935 | 830 | 778 | – | – | – |
| Skatteskulder | 47 | 45 | 38 | 24 | 10 | 8 | 10 |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 51 | 372 | 246 | 235 | 51 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 359 | 174 | 156 | 34 | 10 | – | – |
| Ställda säkerheter | 11 463 | 11 463 | 10 083 | – | – | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 11 463 | 11 463 | 10 083 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 133 | 77 | 44 | 30 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringen av nettomsättning beror på ökade uthyrningsbara ytor till följd av fastighetsförvärv. Under räkenskapsåret har en upprustning skett av fastigheterna vilket är den främsta orsaken till det negativa resultatet efter finansiella poster..
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat då man investerat i fler fastigheter och därmed ökade hyresintäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget haft hyresintäkter jämfört med 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 25 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 269 | 13 613 | 12 728 | 8 082 | 5 184 | 1 450 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 656 | 885 | 4 646 | 2 898 | 3 735 | 1 450 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 752 | 531 | 327 | 139 | 43 | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 222 | 204 | 188 | 95 | 42 | 1 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-04-14 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 185 | 185 | 185 | 185 | 167 | 167 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 18 | 0 | 167 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 181 | 144 | 107 | 70 | 36 | 2 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 37 | 37 | 37 | 34 | 33 | 36 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 33 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- STENSVIKSVÄGEN 31, 392 47 KALMAR
- Registrerat
- 2019-04-15
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och hyra ut fastigheter, förvalta egna och andras fastigheter, förvalta aktier, utföra konsulttjänster och byggtjänster inom fastighetsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5590-3611
- Stilliam AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver fastighetsförvaltning och säljer tjänster inom media och kommunikation. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.