Start › Västerbottens län › Umeå
Swedish Incentive Management AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 248 | 442 | 594 | 454 | 431 | 986 | 665 | 665 |
| Nettoomsättning | 248 | 442 | 594 | 454 | 431 | 986 | 665 | 665 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 190 | 335 | 403 | 336 | 308 | 675 | 470 | 470 |
| Råvaror och förnödenheter | 154 | 269 | 315 | 232 | 214 | 512 | 395 | 395 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 9 | 21 | 25 | 18 | 16 | 55 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 45 | 63 | 86 | 78 | 108 | 75 | 75 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 58 | 107 | 192 | 118 | 123 | 311 | 195 | 195 |
| Finansiella poster | −17 | 23 | −17 | −6 | −1 | 4 | 2 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 18 | −22 | 20 | 9 | 3 | −3 | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 130 | 175 | 112 | 122 | 315 | 197 | 197 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 13 | −3 | 20 | 25 | −30 | −25 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 13 | −3 | 20 | 25 | −30 | −25 | −25 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 41 | 143 | 172 | 132 | 147 | 285 | 172 | 172 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 29 | 35 | 28 | 30 | 59 | 37 | 37 |
| Årets resultat | 33 | 113 | 137 | 104 | 117 | 226 | 135 | 135 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 349 | 461 | 501 | 499 | 521 | 963 | 382 | 382 |
| Anläggningstillgångar | 344 | 417 | 466 | 476 | 487 | 515 | 380 | 380 |
| Materiella anläggningstillgångar | 244 | 317 | 366 | 376 | 387 | 415 | 380 | 380 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 244 | 317 | 366 | 376 | 387 | 415 | 380 | 380 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 44 | 35 | 23 | 34 | 448 | 2 | 2 |
| Kassa och bank | 5 | 44 | 35 | 23 | 34 | 448 | 2 | 2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 349 | 461 | 501 | 499 | 521 | 963 | 408 | 382 |
| Eget kapital | 130 | 217 | 224 | 207 | 223 | 281 | 185 | 185 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 80 | 167 | 174 | 157 | 173 | 231 | 135 | 135 |
| Balanserat resultat | 47 | 54 | 37 | 53 | 56 | 5 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 33 | 113 | 137 | 104 | 117 | 226 | 135 | 135 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 13 | 10 | 30 | 55 | 25 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 13 | 10 | 30 | 55 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 84 | 66 | 207 | 208 | 137 | 353 | 85 | 85 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 145 | 142 | – | 0 | 0 | 0 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 84 | 66 | 62 | 66 | 137 | 353 | 85 | 85 |
| Kortfristiga skulder | 135 | 178 | 58 | 74 | 132 | 275 | 112 | 112 |
| Skulder till kreditinstitut | 96 | 122 | – | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 39 | 56 | 58 | 74 | 132 | 275 | 112 | 112 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-02 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 40 | 120 | 120 | 120 | 120 | 175 | – | 130 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 173 | 231 | – | 135 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettomsättningen har minskat som följd av inbrytning på nya marknadsnischer där förhandling om nya uppdrag pågår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Leveranser av pågående arbete kan påverka hur omsättningen slår med upp till 30% i det fall kunden är försenad pga tillstånd, finansering eller andra händelser som företaget inte kan påverka.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den stora ökning av efterfrågan på projektledningstjänster 2020 kom av sig på grund av den pågående pandemin Covid-19. Företaget har under året minskat kostnader och investeringar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Efterfrågan på projektledningtjänster har ökat under året med 50% pga ökad efterfrågan inom segmentet järnväg.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SKOLGATAN 121 H, 903 32 UMEÅ
- Registrerat
- 2019-03-18
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget bedriver konsultverksamhet i EU-frågor och internationella samarbetsprojekt. I detta ingår både expert- tjänster, strategier och utvecklingsfrågor samt tjänster kring etablering och finansiering av samarbetsprojekt, inklusive utformning och granskning av EU-ansökningar. Företaget beriver även konsultverksamhet inom projektplanering, projektledning och projektrapportering. Vidare kommer företaget bedriva utbildning samt ge kurser inom internationella samarbetsprojekt, innovationsprojekt och EU-finansiering, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-30
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget är baserat i Umeå och erbjuder högkvalificerade konsulttjänster inom projektledning, rådgivning och utbildning, med fokus på planering och ledning av stora infrastrukturprojekt. Våra tjänster riktar sig till kunder i både Sverige och övriga Norden, där vi specialiserar oss på projekt med finansiering från Europeiska Unionen i olika former, främst Horizon och CEF. Inklusive military mobility. Vi bidrar med expertis som säkerställer framgångsrika projekt-genomföranden och hållbara resultat, med ett starkt fokus på strategisk styrning och effektiv resursanvändning. Genom strategiska beslut och förbättrad marknadskommunikation och marknadsanpassning har vi sett en ökad efterfrågan på våra produkter och tjänster, vilket har resulterat i en starkare orderingång. Vi har stärkt vår ställning på våra marknader och ser fram emot att kapitalisera på de möjligheter som den rådande ekonomiska miljön erbjuder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.