Start › Stockholms län › Sundbyberg
Löwenstadt AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 15 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −15 |
| Finansiella poster | 265 | 60 | 0 | 200 | 422 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 65 | – | 0 | 200 | 410 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 200 | 60 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | −12 |
| Resultat efter finansiella poster | 263 | 58 | −2 | 198 | 407 |
| Resultat före skatt | 263 | 58 | −2 | 198 | 407 |
| Årets resultat | 263 | 58 | −2 | 198 | 407 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 892 | 1 229 | 1 171 | 1 173 | 974 |
| Anläggningstillgångar | 753 | 1 153 | 1 153 | 969 | 969 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 753 | 1 153 | 1 153 | 969 | 969 |
| Andelar i intresseföretag | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 739 | 1 139 | 1 139 | 956 | 956 |
| Omsättningstillgångar | 139 | 76 | 18 | 204 | 5 |
| Kassa och bank | 139 | 76 | 18 | 204 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 892 | 1 229 | 1 171 | 1 173 | 974 |
| Eget kapital | 314 | 1 229 | 1 171 | 1 173 | 974 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 264 | 1 179 | 1 121 | 1 123 | 924 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 121 | 1 123 | 924 | 517 |
| Årets resultat | 263 | 58 | −2 | 198 | 407 |
| Kortfristiga skulder | 578 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 578 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 263 | 0 | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 263 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 739 | 1 139 | 1 139 | 956 | 956 | 570 |
| Årets inköp | – | 0 | 184 | 0 | 386 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 400 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 | 0 | 12 |
Om bolaget
- Adress
- Vegagatan 18, 172 34 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2018-12-27
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Linköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-13
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Linköping registrerades 2018 och bedriver sedan dess förvaltning av aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.