Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Antu 2 Invest AB, 559188-6329, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Linköping registrerades 2018 och bedriver sedan dess förvaltning av aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
|
|
0 |
0 |
| Resultat efter finansiella poster |
58 116 |
-1 788 |
198 212 |
407 002 |
| Soliditet % |
100 |
100 |
100 |
100 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
1 122 617 |
-1 788 |
| Balanseras i ny räkning |
|
-1 788 |
1 788 |
| Årets resultat |
|
|
58 116 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
1 120 829 |
58 116 |
Kommentar
Efter balansdagen, men före årsstämman, har det på extra bolagsstämma beslutats om en aktieutdelning på 600 tkr.
Resultatdisposition
| Balanserat resultat |
1 120 829 |
| Årets resultat |
58 116 |
| Summa |
1 178 945 |
| Utdelning |
0 |
| Balanseras i ny räkning |
1 178 945 |
| Summa |
1 178 945 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Not 2 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
13 230 |
13 230 |
| Utgående anskaffningsvärden |
13 230 |
13 230 |
| Redovisat värde |
13 230 |
13 230 |
|
Agehre AB |
Intresseföretag |
556595-3972 |
Linköping |
10 |
Not 3 Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Ingående anskaffningsvärden |
1 139 387 |
955 679 |
| Inköp |
0 |
183 708 |
| Utgående anskaffningsvärden |
1 139 387 |
1 139 387 |
| Redovisat värde |
1 139 387 |
1 139 387 |