Start › Örebro län › Örebro
MM's Café med Mera AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 075 | 189 | 229 |
| Nettoomsättning | 2 016 | 189 | 192 |
| Övriga rörelseintäkter | 59 | 0 | 37 |
| Rörelsekostnader | 2 374 | 306 | 242 |
| Råvaror och förnödenheter | 989 | 10 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 875 | 294 | 242 |
| Personalkostnader | 482 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −299 | −117 | −13 |
| Finansiella poster | −21 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −320 | −118 | −13 |
| Resultat före skatt | −320 | −118 | −13 |
| Årets resultat | −320 | −118 | −13 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 269 | 465 | 96 |
| Anläggningstillgångar | 108 | 136 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 108 | 136 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 108 | 136 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 161 | 329 | 96 |
| Varulager m.m. | 105 | 62 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 105 | 62 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 120 | 64 |
| Kundfordringar | 16 | 6 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 20 |
| Övriga fordringar | 24 | 63 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 51 | 37 |
| Kassa och bank | 14 | 146 | 32 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 269 | 465 | 96 |
| Eget kapital | −164 | −54 | 35 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −214 | −104 | −15 |
| Balanserat resultat | 106 | 14 | −2 |
| Årets resultat | −320 | −118 | −13 |
| Långfristiga skulder | 171 | 250 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 171 | 250 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 262 | 269 | 61 |
| Skulder till kreditinstitut | 56 | – | – |
| Leverantörsskulder | 111 | 191 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 24 |
| Skatteskulder | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 43 | 77 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 1 | 37 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 210 | 28 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Kommentar till Flerårsöversikten Nettoomsättningen har ökat väsentligt från 189 tkr år 2024 till 2 016 tkr år 2025. Ökningen förklaras av att bolaget fick nya ägare i slutet av 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har efter räkenskapsårets utgång flyttat till en ny lokal. Det nya läget är strategiskt bättre och lokalen är utrustad med en uteservering, vilket förväntas locka fler kunder och bidra positivt till bolagets framtida omsättning.Styrelsen har vidare efter räkenskapsårets utgång upprättat en kontrollbalansräkning per den 30 november 2025 på grund av misstanke om kapitalbrist. Kontrollbalansräkningen visade att det egna kapitalet understeg hälften av det registrerade aktiekapitalet. Första kontrollstämma hölls den 31 januari 2026 där det beslutades att bolaget ska drivas vidare och att en andra kontrollstämma ska hållas inom åtta månader från den första kontrollstämman.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har per 2025-02-28 upprättat en kontrollbalansräkning.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 138 | 138 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 138 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 30 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 2 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SLOTTSGATAN 6, 703 61 ÖREBRO
- Registrerat
- 2018-12-20
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva café-, catering- och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 747-0628
- MM'S Café Med Mera AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Örebro
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver café-, catering- & restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Örebro .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser Styrelsen har under räkenskapsåret upprättat en kontrollbalansräkning per 30 november 2025 då det fanns skäl att anta att bolagets egna kapital understeg hälften av det registrerade aktiekapitalet. Kontrollbalansräkningen utvisade att kapitalet var förbrukat. Vid efterföljande första kontrollstämma den 31 januari 2026 beslutades att bolaget ska drivas vidare och att en andra kontrollstämma ska hållas inom åtta månader från den första kontrollstämman.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.