2025-01-01 2025-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559188-10492025-01-012025-12-31 559188-10492024-01-012024-12-31 559188-10492025-12-31 559188-10492024-12-31 559188-10492023-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

MM's Café med Mera AB

 

559188-1049

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2025

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

1 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen för MM's Café med Mera AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget bedriver café-, catering- & restaurangverksamhet.

 

Företaget har sitt säte i Örebro.

 

Väsentliga händelser

 

Styrelsen har under räkenskapsåret upprättat en kontrollbalansräkning per 30 november 2025 då det
fanns skäl att anta att bolagets egna kapital understeg hälften av det registrerade aktiekapitalet.
Kontrollbalansräkningen utvisade att kapitalet var förbrukat. Vid efterföljande första kontrollstämma den
31 januari 2026 beslutades att bolaget ska drivas vidare och att en andra kontrollstämma ska hållas inom
åtta månader från den första kontrollstämman.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2025

2024

2023

2022

 

Nettoomsättning

2 016

189

192

0

 

Resultat efter finansiella poster

-320

-118

-13

-11

 

Soliditet (%)

neg

neg

36,7

53,7

 

 

 

 

 

 

 

Kommentar till Flerårsöversikten

 

Nettoomsättningen har ökat väsentligt från 189 tkr år 2024 till 2 016 tkr år 2025. Ökningen förklaras av
att bolaget fick nya ägare i slutet av 2024.

 

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

13 668

-117 848

-54 180

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

-117 848

117 848

0

Erhållna aktieägartillskott

 

210 000

 

210 000

Årets resultat

 

 

-320 266

-320 266

Belopp vid årets utgång

50 000

105 820

-320 266

-164 446

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 258 448 kr (48 448).

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

2 (7)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

balanserad vinst   105 820
årets förlust   -320 266
  -214 446

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -214 446
  -214 446

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

 

 

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2025-01-01

-2025-12-31

2024-01-01

-2024-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

2 016 057

 

189 339

 

Övriga rörelseintäkter

 

58 773

 

0

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

2 074 830

 

189 339

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Råvaror och förnödenheter

 

-988 843

 

-10 492

 

Övriga externa kostnader

 

-875 037

 

-293 518

 

Personalkostnader

2

-482 136

 

0

 

Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar

 

-27 675

 

-2 306

 

Summa rörelsekostnader

 

-2 373 691

 

-306 316

 

Rörelseresultat

 

-298 861

 

-116 977

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

287

 

173

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-21 692

 

-1 044

 

Summa finansiella poster

 

-21 405

 

-871

 

Resultat efter finansiella poster

 

-320 266

 

-117 848

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-320 266

 

-117 848

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-320 266

 

-117 848

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

3

108 398

 

136 073

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

108 398

 

136 073

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

108 398

 

136 073

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varulager m. m.

 

 

 

 

 

Råvaror och förnödenheter

 

104 517

 

62 431

 

Summa varulager

 

104 517

 

62 431

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Kundfordringar

 

16 005

 

5 892

 

Övriga fordringar

 

23 879

 

63 233

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

2 640

 

51 248

 

Summa kortfristiga fordringar

 

42 524

 

120 373

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

13 606

 

145 893

 

Summa kassa och bank

 

13 606

 

145 893

 

Summa omsättningstillgångar

 

160 647

 

328 697

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

269 045

 

464 770

 

 

 

 

 

 

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2025-12-31

2024-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

105 820

 

13 668

 

Årets resultat

 

-320 266

 

-117 848

 

Summa fritt eget kapital

 

-214 446

 

-104 180

 

Summa eget kapital

 

-164 446

 

-54 180

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

4

171 296

 

250 000

 

Summa långfristiga skulder

 

171 296

 

250 000

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

4

55 556

 

0

 

Leverantörsskulder

 

111 160

 

191 012

 

Skatteskulder

 

459

 

0

 

Övriga skulder

 

43 006

 

76 894

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

52 014

 

1 044

 

Summa kortfristiga skulder

 

262 195

 

268 950

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

269 045

 

464 770

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MM's Café med Mera AB

Org.nr 559188-1049

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Inventarier, verktyg och installationer

5 år

 

 

 

 

 

Not Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget har efter räkenskapsårets utgång flyttat till en ny lokal. Det nya läget är strategiskt bättre och lokalen är utrustad med en
uteservering, vilket förväntas locka fler kunder och bidra positivt till bolagets framtida omsättning.Styrelsen har vidare efter
räkenskapsårets utgång upprättat en kontrollbalansräkning per den 30 november 2025 på grund av misstanke om kapitalbrist.
Kontrollbalansräkningen visade att det egna kapitalet understeg hälften av det registrerade aktiekapitalet. Första kontrollstämma hölls
den 31 januari 2026 där det beslutades att bolaget ska drivas vidare och att en andra kontrollstämma ska hållas inom åtta månader från
den första kontrollstämman.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2025

2024

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

2

0

 

 

 

 

 

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

138 379

0

 

Inköp

0

138 379

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

138 379

138 379

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-2 306

0

 

Årets avskrivningar

-27 675

-2 306

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-29 981

-2 306

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

108 398

136 073

 

 

 

 

 

 

Not 4 Skulder som avser flera poster

Företagets banklån om 226 852 kronor redovisas under följande poster i balansräkningen.

 

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

171 296

250 000

 

 

171 296

250 000