Start › Stockholms län › Åkersberga
Optic Enabler Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 | −2 | 0 |
| Finansiella poster | 293 | 50 | 100 | 149 | 0 | 0 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 50 | 100 | 150 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 293 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 48 | 99 | 148 | −1 | −2 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | – | – | – | 0 | 161 | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 161 | – |
| Lämnade koncernbidrag | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 48 | 99 | 148 | −1 | 159 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 34 | – |
| Årets resultat | 41 | 48 | 99 | 148 | −1 | 125 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 947 | 640 | 240 | 196 | 133 | 209 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 438 | 433 | 83 | 83 | 75 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 438 | 433 | 83 | 83 | 75 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 88 | 75 | 75 | 75 | 75 | 50 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 350 | 358 | 8 | 8 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 509 | 207 | 158 | 114 | 58 | 159 | – |
| Kortfristiga fordringar | 507 | 207 | 157 | 111 | 54 | 158 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 189 | 189 | 139 | 39 | 54 | 158 | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | 18 | 17 | 72 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 0 | 1 | 3 | 4 | 1 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 947 | 640 | 240 | 196 | 133 | 209 | 50 |
| Eget kapital | 184 | 143 | 195 | 196 | 49 | 175 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 134 | 93 | 145 | 146 | −1 | 125 | 0 |
| Balanserat resultat | 93 | 45 | 46 | −1 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | 41 | 48 | 99 | 148 | −1 | 125 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 763 | 496 | 45 | 0 | 84 | 34 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 250 | – | – | – | – | – | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 34 | 34 | – |
| Övriga skulder | 513 | 496 | 45 | 0 | 50 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | 100 | – | 125 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 146 | −1 | 125 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 kommer få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 358 | 8 | 8 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 350 | – | 8 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 75 | 75 | 75 | 75 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 13 | – | – | – | 25 | – | 50 |
Om bolaget
- Adress
- ÄNGSSTIGEN 6, 184 63 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2018-11-29
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget förvärvat 50 procent av aktierna i Hayseed Studio AB, org.nr: 559528-2582. Bolaget utgör därmed ett dotterbolag och koncernförhållande har uppstått.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 240 kB | Öppna |
| 2024 | 240 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 239 kB | Öppna |
| 2019 | 238 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
amhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Infoflow Sweden AB
Visa källuppgift
t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
amhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Infoflow Sweden AB
Visa källuppgift
t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
amhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
Visa fler relationer
-
Infoflow Sweden AB
Visa källuppgift
t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
amhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Infoflow Sweden AB
Visa källuppgift
t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
depapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets tredje räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
rdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets andra räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Creative Enabler AB
Visa källuppgift
depapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets första räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av årsredovisningslagen 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.