Genomsyn

Start › Stockholms län › Åkersberga

Optic Enabler Holding AB

559182-4726AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
0 kr
Resultat efter fin. poster 2025
−2 tkr
Årets resultat 2025
41 tkr
Eget kapital 2025
184 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 0,2 %0,2 %20242024: 0,2 %0,2 %20232023: 0,8 %0,8 %20222022: 1,0 %1,0 %20212021: 0,4 %0,4 %20202020: 0,8 %0,8 %20192019: 1,0 %1,0 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0000000
Nettoomsättning 0000000
Rörelsekostnader 2222120
Övriga externa kostnader 2222120
Rörelseresultat −2−2−2−2−1−20
Finansiella poster 2935010014900–
Resultat från andelar i koncernföretag 050100150–––
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 293––––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 000100–
Resultat efter finansiella poster −24899148−1−20
Bokslutsdispositioner −250–––0161–
Erhållna koncernbidrag ––––0161–
Lämnade koncernbidrag 250––––––
Resultat före skatt 414899148−11590
Skatt på årets resultat ––––034–
Årets resultat 414899148−11250

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 94764024019613320950
Anläggningstillgångar 4384338383755050
Finansiella anläggningstillgångar 4384338383755050
Andelar i koncernföretag 88757575755050
Andelar i intresseföretag 35035888–––
Omsättningstillgångar 50920715811458159–
Kortfristiga fordringar 50720715711154158–
Fordringar hos koncernföretag 1891891393954158–
Fordringar hos intresseföretag 300––––––
Övriga fordringar 18181772–––
Kassa och bank 201341–
EGET KAPITAL OCH SKULDER 94764024019613320950
Eget kapital 1841431951964917550
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 13493145146−11250
Balanserat resultat 934546−100–
Årets resultat 414899148−11250
Långfristiga skulder –––––0–
Skulder till koncernföretag –––––0–
Kortfristiga skulder 76349645084340
Skulder till koncernföretag 250–––––0
Skatteskulder –––03434–
Övriga skulder 51349645050––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag ––100100–125–
Medel att disponera –––146−11250

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 kommer få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 3503588800
Årets inköp –350–8––
Försäljningar och utrangeringar 8–––––

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 88757575755050
Årets inköp 13–––25–50

Om bolaget

Adress
ÄNGSSTIGEN 6, 184 63 ÅKERSBERGA
Registrerat
2018-11-29
Bransch
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-29
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåker.

Väsentliga händelser

Under räkenskapsåret har bolaget förvärvat 50 procent av aktierna i Hayseed Studio AB, org.nr: 559528-2582. Bolaget utgör därmed ett dotterbolag och koncernförhållande har uppstått.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021239 kB Öppna
2020239 kB Öppna
2019238 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Direkta dotterföretag

Visa fler relationer
  • Infoflow Sweden AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2023-12-31 · 559256-6342 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.

  • Creative Enabler AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2022-12-31 · 559184-4807 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    amhet är att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.

  • Infoflow Sweden AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2022-12-31 · 559256-6342 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    t äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807 samt till det helägda dotterbolaget Infoflow Sweden AB med org nr 559256-6342. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.

  • Creative Enabler AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2021-12-31 · 559184-4807 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    depapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets tredje räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.

  • Creative Enabler AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2020-12-31 · 559184-4807 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    rdepapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets andra räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.

  • Creative Enabler AB
    Direkt dotterföretag · Rapporterad för perioden till 2019-12-31 · 559184-4807 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    depapper och andelar i andra bolag samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets första räkenskapsår. Företaget är moderbolag till det helägda dotterbolaget Creative Enabler AB med org nr 559184-4807. Koncernredovisning upprättas ej med stöd av årsredovisningslagen 7 kap 3§. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.