Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Sjuntorp

Elnätservice i Väst AB

559178-4136AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-04-01 – 2026-03-31

Omsättning 2026
1,4 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
251 tkr
Årets resultat 2026
236 tkr
Eget kapital 2026
520 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20262026: 0,7 %0,7 %20252025: 0,8 %0,8 %20242024: 0,6 %0,6 %20232023: 0,7 %0,7 %20222022: 0,7 %0,7 %20212021: 0,6 %0,6 %20202020: 0,6 %0,6 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 4331 3471 3081 2571 1641 1301 431
Nettoomsättning 1 4331 3471 3081 2571 1641 1281 431
Övriga rörelseintäkter –––––2–
Rörelsekostnader 1 1831 0791 0741 1381 0969931 215
Råvaror och förnödenheter –––629––
Handelsvaror 374––––
Övriga externa kostnader 346238339372326253326
Personalkostnader 833809705735716714889
Av- och nedskrivningar 02626262626–
Rörelseresultat 25026823411968137216
Finansiella poster 0202110
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1202210
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster 25127023412069138216
Bokslutsdispositioner 50––––0−50
Förändring av periodiseringsfonder 50––––0−50
Resultat före skatt 30127023412069138166
Skatt på årets resultat 65584826153037
Årets resultat 2362131859554107129

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 696747616646556531376
Anläggningstillgångar 00265278104–
Materiella anläggningstillgångar 00265278104–
Inventarier, verktyg och installationer 00265278104–
Omsättningstillgångar 696747591595478428376
Kortfristiga fordringar 232258271169179117161
Kundfordringar 157134239107109105149
Övriga fordringar 14121234251211
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 61111202745––
Kassa och bank 464489319426299310216
EGET KAPITAL OCH SKULDER 696747616646556531376
Eget kapital 520534321435341287179
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 470484271385291237129
Balanserat resultat 23427185291237129–
Årets resultat 2362131859554107129
Obeskattade reserver 0505050505050
Periodiseringsfonder 0505050505050
Kortfristiga skulder 176164246161165194147
Leverantörsskulder 1916151110151
Skatteskulder 47417––2621
Övriga skulder 363314946525123
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 747374104104103103

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag 250250–300–––
Medel att disponera –––385–237129

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Utbrottet av Corona Covid 19 har under första kvartalet -20 spridit sig vidare till Europa. Bedömningen är att det på kort sikt har en mindre eller ingen alls finansiell påverkan på bolagets affärer men att det är svårt att uppskatta på längre sikt.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-04-012022-03-312021-04-012021-03-312020-03-31
Anskaffningsvärde 1301301301301301301301300
Årets inköp –––––––1300
Ackumulerade avskrivningar 13013010478525226260
Årets avskrivningar 0262626–26–260

Om bolaget

Adress
STOMGÄRDESVÄGEN 12, 461 78 SJUNTORP
Registrerat
2018-11-05
Bransch
Anläggningsarbeten för el

Verksamhet enligt registret

Bolagets skall bedriva anläggningsarbeten, drift och underhåll av elnät, utföra elinstallationer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

874-4369
Elnätservice i Väst AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Västra Götalands län, Trollhättans kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget utför anläggningsarbeten, drift och underhåll av elnät. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Trollhättans kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20269 kB Öppna
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
202345 kB Öppna
202145 kB Öppna
202044 kB Öppna