Start › Södermanlands län › Nyköping
SMQ Impacthealthcare AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 217 | 3 | 14 | 92 | 173 | 42 | 534 | – |
| Nettoomsättning | 217 | 3 | 12 | 73 | 64 | 42 | 534 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | 19 | 108 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 304 | 261 | 277 | 277 | 371 | 274 | 359 | – |
| Övriga externa kostnader | 98 | 120 | 100 | 81 | 105 | 114 | 337 | – |
| Personalkostnader | 206 | 140 | 177 | 195 | 266 | 160 | 22 | – |
| Rörelseresultat | −87 | −258 | −263 | −184 | −198 | −232 | 175 | – |
| Finansiella poster | 10 | 108 | 30 | 9 | 6 | 309 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 3 | – | – | 0 | 4 016 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 103 | 0 | 2 | 7 | 9 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 5 | 27 | 7 | 0 | 313 | 18 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 13 | 5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −78 | −150 | −233 | −175 | −192 | 77 | 4 205 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 47 | 0 | −47 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 47 | 0 | −47 | – |
| Resultat före skatt | −78 | −150 | −233 | −175 | −145 | 77 | 4 158 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 31 | – |
| Årets resultat | −78 | −150 | −233 | −175 | −145 | 77 | 4 126 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 416 | 3 571 | 3 720 | 4 343 | 4 131 | 4 386 | 4 562 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 896 | 3 471 | 3 557 | 3 471 | 3 201 | 3 201 | 1 014 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 896 | 3 471 | 3 557 | 3 471 | 3 201 | 3 201 | 1 014 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 50 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 636 | 636 | 636 | 100 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 261 | 2 835 | 2 921 | 3 321 | 3 201 | 3 201 | 1 014 | – |
| Omsättningstillgångar | 519 | 100 | 163 | 872 | 930 | 1 185 | 3 548 | – |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 285 | – | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | 0 | 285 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 208 | 11 | 16 | 451 | 17 | 43 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 200 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 11 | 16 | 450 | 2 | 14 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 1 | 15 | 29 | – | – |
| Kassa och bank | 311 | 89 | 147 | 136 | 914 | 1 143 | 3 548 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 416 | 3 571 | 3 720 | 4 343 | 4 131 | 4 386 | 4 562 | – |
| Eget kapital | 3 413 | 3 551 | 3 701 | 3 933 | 4 108 | 4 253 | 4 176 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 363 | 3 501 | 3 651 | 3 883 | 4 058 | 4 203 | 4 126 | – |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 441 | 3 651 | 3 883 | 4 058 | 4 203 | 4 126 | – | – |
| Årets resultat | −78 | −150 | −233 | −175 | −145 | 77 | 4 126 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 47 | 47 | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 47 | 47 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 20 | 19 | 409 | 23 | 86 | 338 | – |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 300 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 31 | 31 | – |
| Övriga skulder | 2 | 20 | 19 | 109 | 23 | 44 | 297 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 058 | 4 203 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet varför en del av företagets verksamhetsområden har varit vilande. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 |
| Årets inköp | – | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 50 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 261 | 2 835 | 2 921 | 3 321 | 3 201 | 3 201 | 1 014 |
| Årets inköp | 300 | – | – | 500 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 875 | 86 | 320 | 380 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 636 | 636 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | 536 | 536 | 100 |
Om bolaget
- Adress
- GETINGSTIGEN 10, 611 61 NYKÖPING
- Registrerat
- 2018-09-26
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Sjuk- och hälsovård och omsorg, konsultation, management samt uppbyggnation av sjuk- och hälsovårdsverksamheter, events, uthyrning, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 308-9356
- SMQ IMPACTHEALTHCARE AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med sitt säte i Nyköping sedan 2018, bedriver konsultation och management inom företagsorganisation samt uppbyggnation av sjuk- och hälsovårdsverksamheter, eventarrangemang, uthyrning, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under 2025 har bolaget drivit ett samarbetsprojekt om utveckling av naturturism samt vandringar. Inga andra väsentliga händelser.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 9 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 8 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 6 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
LoraLeij Management AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=LoraLeij Management AB; Organisationsnummer=5592175060; ForetagetsSate=Nyköping; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1