Årsredovisning för

SMQ Impacthealthcare AB

559173-1327

Räkenskapsåret

2022-01-01 - 2022-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-07-13. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för SMQ Impacthealthcare AB, 559173-1327, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget med sitt säte i Nyköping sedan 2018, bedriver konsultation och management inom företagsorganisation samt uppbyggnation av sjuk- och hälsovårdsverksamheter, eventarrangemang, uthyrning, äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har gjort ekonomiska satsningar i VistaFeet AB, org nr 559221-1436 samt Allmänläkarmottagning Eva Hallin AB (Din läkare), org nr 559059-6796.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2022 2021 2020
Nettoomsättning 73 499 64 207 41 601
Resultat efter finansiella poster -175 053 -192 070 76 740
Soliditet % 90,6 99,4 97,8

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 4 203 183 -144 692
Balanseras i ny räkning   -144 692 144 692
Årets resultat     -175 053
Belopp vid årets utgång 50 000 4 058 491 -175 053

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 4 058 491
Årets resultat -175 053
Summa 3 883 438
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Balanseras i ny räkning 3 883 438
Summa 3 883 438
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   73 499 64 207
Övriga rörelseintäkter   18 963 108 342
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   92 462 172 549
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -81 489 -105 163
Personalkostnader 2 -195 310 -265 827
Summa rörelsekostnader   -276 799 -370 990
Rörelseresultat   -184 337 -198 441
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   2 301 6 663
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   7 019 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -36 -292
Summa finansiella poster   9 284 6 371
Resultat efter finansiella poster   -175 053 -192 070
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   0 47 378
Summa bokslutsdispositioner   0 47 378
Resultat före skatt   -175 053 -144 692
Årets resultat   -175 053 -144 692
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 3 50 000 0
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 100 000 0
Andra långfristiga fordringar 5 3 321 033 3 201 033
Summa finansiella anläggningstillgångar   3 471 033 3 201 033
Summa anläggningstillgångar   3 471 033 3 201 033
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Förskott till leverantörer   285 100 0
Summa varulager m.m.   285 100 0
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   450 354 2 248
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   792 14 650
Summa kortfristiga fordringar   451 146 16 898
Kassa och bank      
Kassa och bank   135 621 913 536
Summa kassa och bank   135 621 913 536
Summa omsättningstillgångar   871 867 930 434
SUMMA TILLGÅNGAR   4 342 900 4 131 467
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   4 058 491 4 203 183
Årets resultat   -175 053 -144 692
Summa fritt eget kapital   3 883 438 4 058 491
Summa eget kapital   3 933 438 4 108 491
Kortfristiga skulder      
Förskott från kunder   300 000 0
Övriga skulder   109 462 22 977
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   0 -1
Summa kortfristiga skulder   409 462 22 976
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   4 342 900 4 131 467
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 Medelantalet anställda

  2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Andelar i koncernföretag

  2022-12-31 2021-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 50 000  
Utgående anskaffningsvärden 50 000  
Redovisat värde 50 000  

Innehav av andelar i koncernföretag

Företagets namn Org.nr Säte Antal andelar Kapital-
andel %
Rösträtts-
andel %
Redovisat värde
LoraLeij Management AB 5592175060 Nyköping 100 100 100 50 000
Kommentar till not

SMQ Impacthealthcare AB äger 100% aktier i LoraLeij Management AB, org nr 559217-5060. Aktieöverlåtelsen är daterad 2022-04-04

Not 4 Andra långfristiga värdepappersinnehav

  2022-12-31 2021-12-31
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 100 000  
Utgående anskaffningsvärden 100 000  
Redovisat värde 100 000  
 

Not 5 Andra långfristiga fordringar

  2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 3 201 033 3 201 033
Förändringar av anskaffningsvärden    
Tillkommande fordringar 500 000  
Reglerade fordringar -380 000  
Utgående anskaffningsvärden 3 321 033 3 201 033
Redovisat värde 3 321 033 3 201 033