Start › Stockholms län › Stockholm
ARD LI INVEST AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 415 | 1 462 | 1 193 | 1 150 | 1 600 | 739 | 429 |
| Nettoomsättning | 1 415 | 1 462 | 1 193 | 1 150 | 1 250 | 739 | 329 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 350 | 0 | 100 |
| Rörelsekostnader | 813 | 816 | 1 793 | 1 353 | 1 272 | 647 | 485 |
| Råvaror och förnödenheter | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 8 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 621 | 712 | 1 401 | 731 | 551 | 332 | 442 |
| Personalkostnader | 161 | 104 | 161 | 598 | 717 | 305 | 40 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 1 | 4 | 4 | 2 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 230 | 20 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 602 | 646 | −600 | −202 | 328 | 91 | −55 |
| Finansiella poster | −54 | −109 | −29 | −25 | 352 | 154 | −4 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 356 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 21 | – | – | – | 0 | 162 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 76 | 0 | 4 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 25 | 0 | −8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 75 | 109 | 81 | 25 | 16 | 8 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 548 | 537 | −629 | −227 | 681 | 245 | −59 |
| Resultat före skatt | 548 | 537 | −629 | −227 | 681 | 245 | −59 |
| Skatt på årets resultat | 79 | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Övriga skatter | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 469 | 537 | −629 | −227 | 630 | 245 | −59 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 216 | 962 | 504 | 1 163 | 1 245 | 554 | 98 |
| Anläggningstillgångar | 612 | 411 | 115 | 486 | 430 | 192 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | – | 0 | 9 | 12 | 16 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 9 | 12 | 16 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 612 | 411 | 115 | 478 | 417 | 176 | 21 |
| Andelar i koncernföretag | 517 | 296 | 0 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 95 | 115 | 115 | 132 | 132 | 29 | 21 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 321 | 261 | 122 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 604 | 551 | 389 | 677 | 815 | 362 | 78 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 13 | 0 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 0 | 13 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 470 | 346 | 1 058 | 339 | 305 | 69 |
| Kundfordringar | 3 | 0 | 31 | −4 | 57 | 7 | 4 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 200 | 155 | 356 | 124 | 132 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 127 | 127 | 127 | 0 |
| Övriga fordringar | 27 | 149 | 1 | 410 | 27 | 26 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 171 | 121 | 160 | 170 | 4 | 12 | 20 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 15 | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 15 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 404 | 67 | 42 | −381 | 476 | 44 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 216 | 962 | 504 | 1 163 | 1 245 | 554 | 98 |
| Eget kapital | 519 | 88 | −449 | 180 | 681 | 214 | −30 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 469 | 38 | −499 | 130 | 631 | 164 | −80 |
| Balanserat resultat | 0 | −499 | 130 | 357 | 0 | −80 | −21 |
| Årets resultat | 469 | 537 | −629 | −227 | 630 | 245 | −59 |
| Långfristiga skulder | 302 | 341 | 347 | 218 | 207 | 182 | 82 |
| Skulder till kreditinstitut | 158 | 147 | 99 | 218 | 207 | 182 | 82 |
| Övriga skulder | 144 | 194 | 249 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 396 | 534 | 606 | 766 | 358 | 158 | 47 |
| Skulder till kreditinstitut | 110 | 116 | 116 | – | 56 | – | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 26 | 85 | 73 | 14 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | – | 0 | 300 | – | – | – |
| Skatteskulder | 79 | – | 0 | 50 | 193 | – | – |
| Övriga skulder | 185 | 377 | 381 | 342 | 94 | 158 | 47 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 15 | 23 | 0 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 460 | 38 | – | – | 154 | 164 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 631 | 164 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 274 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror på att företaget tidigare år varit i en uppstartsfas och verksamheten börjar nu ta fart.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då aktieägartillskottet skall återbetalas och utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror på att företaget tidigare år varit i en uppstartsfas och verksamheten börjar nu ta fart.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 115 | 115 | 115 | 132 | 132 | 29 | 21 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 0 | – | 9 | 21 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 17 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 21 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 21 | – | – | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 542 | 321 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 0 | 0 | – | 25 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 25 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 321 | 321 | 122 | 0 |
| Årets inköp | – | 241 | 193 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 102 | 71 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 18 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 10 | 6 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 3 | 4 | 4 | 2 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 13 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STADSHAGSVÄGEN 22, 112 50 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-06-20
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom investment, fastigheter, värdepapper, förvaltning och investering av aktier, värdepapper och fastigheter, dataverksamhet såsom att bedriva hemsida och app med försäljning av fastigheter och bostäder samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 234-3796
- ARD LI INVEST AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom investment, fastigheter, värdepapper, förvaltning och investering av aktier, värdepapper och fastigheter, dataverksamhet såsom att bedriva hemsida och app med försäljning av fastigheter och bostäder samt därmed förenlig verksamhet.Bolagets säte är Nyköping.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.