Start › Stockholms län › Stockholm
Christine Ramel AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 152 | 110 | 79 | 63 | 76 | 84 | 91 | 50 |
| Nettoomsättning | 71 | 44 | 79 | 63 | 76 | 84 | 91 | 50 |
| Övriga rörelseintäkter | 81 | 66 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 127 | 101 | 110 | 169 | 140 | 176 | 188 | 184 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 6 | 2 | 0 | 1 |
| Handelsvaror | 0 | 10 | 6 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 126 | 90 | 97 | 80 | 47 | 86 | 100 | 102 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 87 | 87 | 87 | 87 | 80 |
| Rörelseresultat | 25 | 9 | −31 | −106 | −64 | −92 | −97 | −134 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 10 | −31 | −106 | −64 | −92 | −97 | −134 |
| Resultat före skatt | 25 | 10 | −31 | −106 | −64 | −92 | −97 | −134 |
| Årets resultat | 25 | 10 | −31 | −106 | −64 | −92 | −97 | −134 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 85 | 61 | 33 | 63 | 169 | 233 | 319 | 406 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 93 | 180 | 267 | 354 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 74 | 148 | 222 | 296 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | – | – | – | 0 | 74 | 148 | 222 | 296 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 7 | 19 | 32 | 45 | 58 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 7 | 19 | 32 | 45 | 58 |
| Omsättningstillgångar | 85 | 61 | 33 | 56 | 75 | 53 | 52 | 52 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 18 | 0 | 2 | 27 | 0 | 23 | 22 |
| Övriga fordringar | −2 | 0 | 0 | 2 | 27 | 0 | 23 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 18 | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Kassa och bank | 69 | 43 | 33 | 54 | 49 | 53 | 27 | 30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 85 | 61 | 33 | 63 | 169 | 233 | 319 | 406 |
| Eget kapital | 56 | 31 | 21 | 52 | 158 | 222 | 314 | 51 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 495 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 6 | −19 | −29 | 2 | 108 | 172 | 264 | 1 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −19 | −29 | −493 | 108 | 172 | 264 | 361 | 135 |
| Årets resultat | 25 | 10 | −31 | −106 | −64 | −92 | −97 | −134 |
| Kortfristiga skulder | 29 | 31 | 12 | 11 | 11 | 11 | 5 | 355 |
| Övriga skulder | 23 | 27 | 6 | 5 | 5 | 8 | 5 | 355 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 4 | 6 | 6 | 6 | 4 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 108 | 172 | 264 | 1 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 360 | 135 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 370 | 370 | 370 | 370 | 370 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 370 |
| Ackumulerade avskrivningar | 370 | 296 | 222 | 148 | 74 |
| Årets avskrivningar | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 64 |
| Ackumulerade avskrivningar | 64 | 64 | 64 | 57 | 57 | 32 | 19 | 6 |
| Årets avskrivningar | – | – | 7 | 13 | 13 | 13 | 13 | 6 |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTMANNAGATAN 56 NB, 113 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-19
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta lokal för smide, konsthantverk och galleri samt butiksförsäljning och kurser i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5291-5535
- Björnsdotter & Ramel
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget förvaltar lokal för smide, konsthantverk och galleri samt butiksförsäljning och kurser i anslutning därtill och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Omsättningen har ökat med mer än 30%.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.